تاریخ: ۲۲:۰۱ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۵
ایران خطاب به وزیران اروپا : با موضع گیری کلامی گره ای باز نمی شود

بلومبرگ (آمریکا)

ایران به وزیران امور خارجه اروپا در وین هشدار داد که تنها موضع گیری های کلامی برای مبارزه با تحریم های جدید آمریکا و حفظ برجام کافی نیست.

وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف، از طریق توییتر، گفت: “فرانسه، آلمان و انگلیسی نیاز به” راه حل های عملیاتی دارند نه وعده های بلند و مبهم “.

رئیس جمهور حسن روحانی،که تازه از سفر دو روزه به سوئیس و اتریش بازگشته است ، به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در تماس های تلفنی جداگانه ای گفت که پیشنهادهای آنها ناامید کننده است .

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، از معاهده توافق هسته ای در تاریخ ۸ می بیرون آمد ایران دسترسی پنج قدرت باقی مانده را به ذخایر انرژی خود ضمانت کرد.

در عین حال، بازرسان بین المللی سازمان انرژی اتمی تأیید کرده اند که ایران سهم خود از معاهده را انجام داده است.

لورا فون دانیلز، که امور مالی بین آتلانتیک را برای موسسه امور بین الملل و امنیت آلمان دنبال می کند، گفت: “بی عملی نیز خود یک استراتژی است.”

او گفت که با ارائه هیچ طرح مشخصی، اروپا می تواند ایران را مجبور به نقض معامله کند.

یک مقام ارشد ایرانی گفت که ایران، که دومین ذخایر گاز طبیعی جهان را دارد، انتظار دارد که صادرات نفت در سطح فعلی باقی بماند، همچنان دسترسی به امکانات مالی بین المللی و تکمیل قراردادهایی که با شرکت های اروپایی امضا شده است از خواسته های دیگر ایران است.

وی گفت که عدم ارائه طرحی مناسب برای مقابله با تحریم های ایالات متحده منجر به از سرگیری غنی سازی اورانیوم می شود و می تواند منجر به خروج کشور از پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای گردد.

وزیر امور خارجه آلمان، هیکو ماس در یک بیانیه گفت: “این توافقنامه یک لنگر امنیتی مهم! در منطقه مستعد تنش است.”

او همچنین گفت: “این نشست یک سیگنال سیاسی واضح داردکه کشورهای شرکت کننده همچنان متعهد به توافق هستند و برای آن اهمیت زیادی قائل هستند.”

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده روز سه شنبه در واشنگتن هشدار داد که هر گونه برنامه ای برای ادامه تجارت با ایران، تحریم های ایالات متحده را نقض خواهد کرد.

بریان هوک گفت: “هدف ما افزایش فشار سنگین بر ایران با کاهش درآمد حاصل از فروش نفت خام است.”

.
.
.

پاسخی بگذارید