سرنوشت توافق روسیه و امریکا پیرامون سوریه به تهران وابسته است

ماکسیم یوسین

کامرسانت (روسیه)

در مسکو و واشنگتن، تدارکات برای برگزاری نشست روسیه و امریکا در جریان است. به گزارش شبکه تلویزیونی «سی ان ان»، دونالد ترامپ در ابتدای دیدار در پایتخت فنلاند، قصد دارد با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفتگو کند. براساس خبرهای منتشره، واشنگتن تلاش خواهد کرد تا براساس نتایج نشست روسیه و امریکا، با مسکو قراردادی پیرامون سوریه منعقد کند.
از نقطه نظر منافع در عرصه سیاست داخلی، این عملکرد دونالد ترامپ کاملا قابل درک است: پیش از برگزاری انتخابات کنگره، رئیس جمهور امریکا باید به موفقیت بزرگی در عرصه سیاست خارجی دست یابد. توافق با مسکو به رای دهندگان نشان خواهد داد که ترامپ یکی دیگر از وعده های پیش از انتخاباتی خود را تحقق بخشیده است. زیرا، او از ضرورت کاهش حضور نظامی امریکا در نقاط بحرانی و احتمال یافتن زبان مشترک با ولادیمیر پوتین سخن گفته بود. این عملکرد ترامپ باب طبع روسیه نیز هست: توافق با امریکا و کاهش رویارویی ها میان قدرت های بزرگ و کاهش رویارویی نظامی مستقیم روس ها و امریکایی ها در سوریه.
اما، در عمل، همه چیز می تواند پیچیده تر باشد. قطعا، در این توافق، کاهش نقش تهران در سوریه باب طبع واشنگتن خواهد بود. دولت ترامپ ایران را تهدید اصلی و دشمن بالقوه در خاور نزدیک می داند، از این رو، هدف واشنگتن این است که با کمک مسکو، نفوذ این کشور در سوریه کاهش دهد. اما، اطمینانی در این نیست که تهران با این موضوع موافقت کند. برای ایران، سوریه – عرصه رویارویی جهانی خیر و شر است. در چارچوب این رویارویی، محور تهران – بغداد – دمشق – بیروت تشکیل یافته است. ایران از نفوذ چشمگیری در دولت سوریه برخوردار است: در میان زبدگان نظامی و سیاسی این کشور تمایلات به سوی تهران بیشتر است تا به سوی مسکو.
می بایست خاطر نشان کرد که ساختارهای نظامی این نیروها همچنان باقی است. این امر به وجهه و اعتبار رئیس جمهور روسیه در برابر امریکا خدشه وارد می کند و احتمال دارد، ترامپ چنین نتیجه گیری کند که پوتین قادر نیست، روی حرف خود بماند و تعهداتش را اجرا کند. در این زمینه، نکته بسیار مهم برای امریکا این است که روسیه به حضور شبه نظامیان حزب الله در نزدیکی مرز با اسرائیل خاتمه دهد.

بدین ترتیب، احتمال دارد که توافق روسیه و امریکا پیرامون سوریه از پیروزی تاکتیکی به شکست راهبردی تبدیل شود.

مترجم: شادی اصغری

 

پاسخی بگذارید