تاریخ: ۱۱:۳۰ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۴
انتقاد ترامپ از مرکل: «شما الگوی بدی برای متحدان ناتو هستید» 

لا استامپا (ایتالیا)

ترامپ جبهۀ جدیدی را در رابطه با هزینه های ناتو باز کرده و نامه های سرزنش آمیزی به کانادا و بلژیک نیز ارسال نمود.
وی متحدان ناتو را مورد انتقاد شدید قرار داد و آنها را متهم نمود که به اندازۀ کافی در امر دفاع هزینه صرف نمی کنند و در این عرصه و نیز در رابطه با جبهۀ سیاست های تجاری از آمریکا سوءاستفاده می کنند. وی چنین تهدید کرد: «کاسۀ صبر آمریکا در حال لبریز شدن است». این در حالی است که یک هفته به نشست ناتو در بروکسل و پس از آن نیز نشست هلسینکی میان ترامپ و پوتین که به عقیدۀ بسیاری از ناظران قصد ایجاد جدایی میان کشورهای غربی را دارد، باقی مانده است.
در این راستا نامه هایی را به رهبران برخی از کشورها از جمله به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ارسال داشته است که در آن به طور جدی او را متهم به ایجاد خلل در امنیت ناتو و اینکه الگوی بدی به شمار می آید، نمود. به عقیدۀ وی آلمان باعث می شود که سایر متحدان نیز به تعهدات خود در رابطه با هزینه های نظامی عمل نکنند.
کاخ سفید نامه های دیگری به رئیس جمهور کانادا و نیز به نخست وزیران بلژیک و نروژ ارسال داشته است. موضوع اساسی همان است که ترامپ از همان دوران کارزار انتخاباتی که در سال ٢٠١٥ آغاز شده بود، به پیش می برد: بسیاری از متحدان ناتو به آنچه در نشست ناتو در ولز در سال ٢٠١٤ مقرر گردید، عمل نمی کنند. یعنی صرف ٢% تولید ناخالص داخلی در امر دفاع ملی. نتیجۀ آن اینکه امر خطیر امنیت در نهایت تقریباً به طور کامل به دوش آمریکا می افتد.
بدین ترتیب اکنون ممکن است نشست ناتو به درگیری بی سابقه ای که میان آمریکا و متحدان تاریخی اش در خلال اجلاس اخیر گروه هفت رخ داد، شدت بخشد. زمانی که ترامپ دستور داد امضای آمریکا از بیانیۀ نهایی برداشته شود. شکافی که به نظر می رسد عمیق تر گشته و در این برهه ممکن است به نفع پوتین که بر بروز اختلافات در جبهۀ غربی تأکید داشته و هدفش پایان بخشیدن به تحریم های ضدروسی است، باشد.
مترجم: مریم شرکاء

 

پاسخی بگذارید