چرا اروپا نگران نشست میان ترامپ و پوتین است

الئونورا لوروسو

پانوراما (ایتالیا)


دیدار ١٦ ژوئیه در هلسینکی برای ترامپ و پوتین اولین دیدار رودررو نخواهد بود لیکن اولین دیدار دونفره میان روسای جمهور دو ابرقدرت در زمانی خواهد بود که حتی در روابط میان این دو کشور با اروپا از اهمیت خاصی برخوردار است. بی جهت نیست که سران اروپایی حتی به سبب مسائل مطرح در این اجلاس مانند سوریه، ایران، مسألۀ اوکراین و به رسمیت شناختن کریمه که برای مسکو به بهای تحریم هایی تمام شد که به تازگی نیز توسط اروپا تمدید شدند، با دلهره منتظر این اجلاس هستند. البته مسألۀ مداخلات روسیه در انتخابات را نیز نباید به فراموشی سپرد.
مسائل مطرح در این نشست بسیار حاد می باشند. از مسأله سوریه گرفته تا ایران و کریمه و به طور کلی صلح و تسلیحات. ترامپ به رسمیت شناختن احتمالی کریمه را به عنوان بخشی از فدراسیون روسیه، بعید ندانست.
وضعیت سوریه و روابط با ایران با خروج آمریکا از توافق هسته ای از دیگر مباحثی است که مطرح خواهد شد.
این دیدار بلافاصله بعد از اجلاس ناتو انجام خواهد شد. علاوه بر عرصه های جنگی در خاورمیانه و آسیا عرصۀ حساس دیگری در میان این دو ابرقدرت به ویژه در اروپا در مرز لهستان و جمهوری های بالتیک وجود دارد.
اقدامات تحریک آمیز مسکو در شمال اروپا افزایش یافته اند. مانورهای نظامی ناتو در لهستان و کشورهای بالتیک هرگز خوشایند کرملین نبوده اند.
از دیگر مسائل حاد مورد بحث جنگ در سوریه است که در هفته های اخیر شاهد مرحلۀ تازه ای بوده است.
ترامپ اخیراً با ملک عبدالله دیدار داشته و به وی توضیح داده بود که طرحی در نظر دارد که قرار است با پوتین در میان بگذارد. به عقیدۀ منابع آمریکایی ترامپ آمادگی این را دارد که اجازه دهد نیروهای روسی در نبرد نهایی از اسد حمایت کنند به شرط آنکه مسکو فشار در مرز با اسرائیل را کاهش داده و به ویژه به ایران اجازه ندهد به آن نزدیک شده یا حملاتی را علیه تل آویو انجام دهد.
بدین ترتیب آمریکا از نبردهای مستقیم خارج خواهد شد و تنها به فعالیت های ضدتروریستی بسنده خواهد کرد. در هلسینکی ممکن است ترامپ اقدام به امضای اتحاد جدیدی با مسکو در جهت مقابله با داعش نماید.
پس از دیدار تاریخی با کیم یونگ اون برخی افراد معتقدند که ترامپ ممکن است دست به تحرکی ناگهانی در جهت توقف مانورها به منظور کاهش تنش بزند. تصمیمی که ممکن است موجبات نگرانی اروپا را نیز فراهم آورد. اروپایی که بیشتر خود را آسیب پذیر و در معرض تصمیمات آمریکا در رابطه با مسکو احساس خواهد کرد.
در رابطه با ناتو همچنین باید گفت که در این برهه میان ترامپ و ناتو تنش هایی به وجود آمده است. بدین ترتیب سخنان ترامپ در خصوص احتمال کاهش هزینه های نظامی قابل توجیه خواهند بود.
به طور رسمی ناتو به طرز خوش بینانه ای منتظر نشست هلسینکی می باشد لیکن نامۀ ترامپ به اعضای مهم ناتو یعنی آلمان، بلژیک، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، اسپانیا و پرتغال برای اینکه سهم خود را در هزینه های نظامی افزایش دهند، نگرانی هایی را ایجاد کرده است.
جنبۀ دیگری که نشست هلسینکی در بر دارد احتمال بازگشایی مجدد یک کانال گفتگوی مستقیم میان واشنگتن و لندن است. پس از اجلاس ناتو ترامپ به انگلیس خواهد رفت. مسائل مطرح در این دیدار روابط میان این دو کشور خواهد بود که پس از اعتراضات خیابانی در آستانۀ دیدار رسمی ترامپ به واسطۀ انتقادات وی از مقابله با تروریسم داخلی به ویژه از صادق خان، شهردار لندن پس از سوءقصدهای اخیر، پرتنش تر شده بودند.
مترجم: مریم شرکاء

پاسخی بگذارید