تاریخ: ۸:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۳
عقب نشینی آمریکا: به تعداد محدودی از خریداران نفت ایران معافیت میدهیم

بلومبرگ (آمریکا)

بریان هوک گفت که «آمریکا به دنبال اعطای برخی معافیت‌ها به کشورهایی است که قصد واردات نفت از ایران بعد از چهارم نوامبر و اعمال تحریم‌ها را دارد.» اما او به کشورهایی که واردات نفتشان را از ایران کاهش دهند توصیه کرده که می‌توانند کمک هایی دریافت کنند.

آمریکا قرار است بر اساس بررسی‌های «موردی» به برخی کشورهایی که قصد خرید نفت از ایران دارند بعد از اعمال تحریم‌ها معافیت اعطا کند.این اظهارات «بریان هوک» رییس بخش سیاست‌گذاری وزارت خارجه آمریکا نشان دهنده نرم‌تر شدن موضع دولت آمریکا در برابر ایران است.

«بریان هوک» روز گذشته در نشست خبری سه بار به خبرنگاران گفت که «آمریکا به دنبال اعطای برخی معافیت‌ها به کشورهایی است که قصد واردات نفت از ایران بعد از چهارم نوامبر و اعمال تحریم‌ها را دارد.» اما او به کشورهایی که واردات نفتشان را از ایران کاهش دهند توصیه کرده که می‌توانند کمک هایی دریافت کنند.

«هوک» گفته: «هدف ما افزایش فشار بر ایران از طریق به صفر رساندن عواید ناشی از فروش نفت خام است. ما آماده کار موردی با کشورهایی هستیم که هم اکنون واردات نفتشان را کاهش داده‌اند اما در مورد تحریم‌های دیگرمان، قرار نیست هیچ تعلیق تحریم یا مجوزی اعطا شود.»

بر اساس گزارش «بلومبرگ»، ضربه زدن به صادرات نفت ایران بخشی از استراتژی دولت ترامپ در پی تصمیم او برای خروج از توافق هسته ای است که با انتقاد متحدان آمریکا در آسیا و اروپا مواجه شد.

«هوک» به نظر می‌رسد لحن ملایم‌تری نسبت به سایر مقامات وزارت خارجه که هفته پیش به خبرنگاران گفته بودند هیچ معافیتی اعطا نخواهد شد در پیش گرفته است.

«هوک» گفته است: ما به دنبال حداقل سازی اختلالات در بازارهای جهانی هستیم اما مطمئنیم که ظرفیت تولید نفت مازاد کافی وجود دارد.

«هوک» مدعی شده: بیش از ۵۰ کمپانی اعلام کرده‌اند که خواهان خروج از بازارهای ایران هستند. آمریکا می‌خواهد فشارهایش را بر ایران به حداکثر برسانند تا مقامات ایران به سیاست‌های منطقه‌ای خود پایان دهند.

پاسخی بگذارید