گروه: اخبار
تاریخ: ۱۳:۴۱ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
لاوروف: مسکو تاریخ مشخصی برای خروج از سوریه ارائه نمی دهد

اسپوتنیک(روسیه)

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد مسکو مایل نیست برای خروج خود از خاک سوریه به طور مصنوعی یک تاریخ مشخص تعیین کند بلکه به تدریج و بر حسب شرایط موجود در سوریه، حضور خود را در این کشور کاهش خواهد داد و البته مسئله خروج نیروهای روسیه از خاک سوریه تا پایان سال مطرح نیست.
وزیر امور خارجه روسیه که در مصاحبه با شبکه تلویزیونی کانال۴ انگلیس سخن می گفت، ادامه داد مسکو محدودیت یا مهلت زمانی مصنوعی برای حضور نظامی خود در سوریه تعیین نمی کند اما به مرور از حضور نظامی خود در این کشور خواهد کاست.
لاوروف به سوال مجری کانال ۴ تلویزیون انگلیس مبنی بر این که آیا باید منتظر باشیم تا روسیه نیروهای نظامی خود را تا پایان سال از سوریه خارج کند، پاسخ منفی داد.
لاوروف تصریح کرد: “من فکر نمی کنم این موضوعی باشد که ما بتوانیم با درک کامل از آن درباره‌اش صحبت کنیم. ما دوست نداریم مهلت های زمانی مصنوعی تعیین کنیم اما برای کاهش تدریجی حضور نظامی خود در سوریه اقدام خواهیم کرد. آخرین اطلاع رسانی در این زمینه چند روز پیش صورت گرفت و رئیس جمهور ( ولادیمیر پوتین ) در این باره صحبت کرد و گفت بیش از هزار نفر از نظامیان روسیه ( از سوریه ) به کشور بازگشته اند و چند هواپیما و مقادیری تجهیزات نظامی نیز به کشور منتقل شده است “.
لاوروف خاطر نشان کرد کاهش نیروهای نظامی روسیه در سوریه به شرایط و اوضاع میدانی این کشور بستگی دارد.
وی افزود: ” ما به اتفاق همکاران خود، ارتش سوریه و جناح مخالف سوریه که من آنها را میهن پرست توصیف کرده ام، مانع از آن شدیم که داعش نقشه خود را برای ایجاد خلافت عملی کند. با این حال برخی گروه های وابسته به داعش از جمله جبهه النصره همچنان در سوریه حضور دارند و مانع از اجرای کامل توافق کاهش درگیری در مناطق جنوبی شده اند “.

پاسخی بگذارید