گروه: اخبار
تاریخ: ۲۰:۵۱ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
تمرکز تحقیقات بر اتهام دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

رابرت مولر مسئول ویژه مربوط به اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده می شود تا تحقیقات با موضوع تبانی احتمالی را با سرعت بیشتری پیش ببرد. مولر و تیمی از بازپرسان و محققان آمریکایی به دنبال دستیابی به نتیجه و محکومیت احتمالی مربوط به اتهام تبانی تا پاییز آینده هستند.
مولر همه توجه خود را صرف این مساله و رسیدگی به مسائل دیگری خواهد کرد و از جمله می خواهد زود درباره این مساله که آیا ترامپ مانع اجرای عدالت شده است یا نه؟ تصمیم گیری کند.
دفتر مولر از اظهار نظر درباره طرح ها و برنامه های وی خودداری کرد.
تماس های تردیدبرانگیز بین دستکم ۱۳ نفر از مقامات مرتبط با کمپین ریاست جمهوری ترامپ و روس ها، جنجال هایی را درباره احتمال تبانی با مسکو با هدف پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا در برابر هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها برانگیخته است.
تاکنون برخی تماس ها بین مقام های کمپین ترامپ و روس ها مشخص شده و از جمله مایکل فلین مشاور امنیتی ملی پیشین پیشتر در دادگاه پذیرفت درباره ارتباط خود با روسیه و سرگئی کیسلیاک سفیر سابق این کشور در آمریکا به اداره تحقیقات فدرال (اف بی آی) دروغ گفته است.
فلین تنها سه هفته پس از روی کار آمدن ترامپ، به علت افشای ارتباط با سفیر روسیه، ناچار به استعفا شد.
همچنین مشخص شده نشستی با حضور روس ها و پسر ترامپ با موضوع لکه کردن وجهه سیاسی هیلاری کلینتون در برج ترامپ برگزار شده است.
برخی دیگر از تماس های تیم ترامپ با روس ها شامل گفت وگو با راجر استون مشاور کارکشته ترامپ در فلوریدا است.
به نقل از یک مقام دیگر سابق آمریکایی نشانه های تماس های تردید آمیز روس ها، نخست اواخر سال ۲۰۱۵ به ویژه بین متحدان واشنگتن بروز کرد که اقدامات روس ها را زیرنظر داشتند.
به گفته جیمز کلپر رئیس پیشین سازمان اطلاعات ملی آمریکا، تماس های مداوم مقامات روس و اعضای کمپین ترامپ تا بهار سال ۲۰۱۶ زنگ هشدار را بین مقام های اطلاعاتی کشور نواخت و تحقیقات اف بی ای درباره روسیه هم رسما در ژوئیه همان سال آغاز شد.
مولر هم تاکنون مصاحبه های زیادی را در جریان تحقیقات انجام داده و در پی کسب اطلاعات زیادی درباره افرادی بوده که با روس در مدت فعالیت کمپین انتخاباتی دیدار کرده اند، اما با این حال هنوز معلوم نیست تماس ها با هماهنگی یا تحریک کرملین انجام شده است یا خیر؟
ترامپ بارها هر گونه تبانی با روس ها را رد کرده و مقامات روسیه هم اعلام کرده اند، هیچ دخالتی در روند انتخابات آمریکا نداشته اند.

پاسخی بگذارید