گروه: اخبار
تاریخ: ۸:۵۶ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۴
اتصال عربستان به اروپا با خط آهنی که از اراضی اشغالی می گذرد

«دانه وایس» تحلیلگر سیاسی شبکه دوازده تلویزیون اسرائیل از «پروژه جدید ارتباطی با عنوان احداث یک خط راه آهن» خبر داد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و «یسرائیل کاتس» وزیر حمل و نقل اسرائیل آن را تصویب کردند. براساس این پروژه، اروپا و عربستان از طریق اسرائیل(سرزمینهای اشغالی سال ۱۹۴۸) به یکدیگر متصل می شوند.
«این پروژه، خط آهن صلح نامیده می شود که هدف از آن ایجاد یک خط تجاری از دریای مدیترانه تا خلیج (فارس) است که اسرائیل آنرا خط آهن خلیج (فارس) نامگذاری کرده است». براساس این پروژه، خط آهن از اسرائیل به سمت عربستان کشیده خواهد شد و این خط از مرز اردن و شهر جنین در شمال کرانه باختری عبور خواهد کرد.
این تحلیلگر صهیونیست خاطر نشان کرد: این پروژه در راستای تلاش های آمریکا برای متصل کردن اسرائیل و کشورهای میانه رو در منطقه برای مقابله با تهدید ایران است بنابراین هدف از احداث این پروژه ارتباط خاورمیانه با سراسر جهان از طریق خط آهنی است که از اسرائیل عبور می کند بگونه ای که نتانیاهو و کاتس با آن توافق کردند تا با ارائه این پروژه حمایت منطقه ای و بین المللی بدست آورند زیرا چهره خاورمیانه را تغییر خواهد داد.
این تحلیلگر اسرائیلی افزود: ویدئوی تمام مراحل اجرایی پروژه منتشر شده و چراغ سبز برای اجرای آن به دست آمده است. این پروژه از طریق مشارکت دادن اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین، دریای مدیترانه را از طریق اسرائیل به خلیج (فارس) متصل می کند. با این اقدام، اسرائیل به پلی زمینی بین اروپا و کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) تبدیل می شود. با توجه به فواید اقتصادی و تجاری این طرح ،«کاتس» وزیر حمل ونقل اسرائیل مامور ارائه این پروژه به طرف های ذیربط یعنی آمریکا، اردن،کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس)،کشورهای عربی دیگر،اتحادیه اروپا و کشورهای آسیایی شده است.
وی تاکید کرد: نتانیاهو از همه مشاورانش  از جمله شورای امنیت ملی خواسته است که این پروژه را پیش ببرند.
کاتس گفت: این خط آهن برای صلح منطقه ای ، تقویت اقتصاد اسرائیل ، افزایش نفوذ آن در منطقه و نزدیک شدن به کشورهای عربی میانه رو طراحی شده است.
انتظار می رود آمریکا در کنار کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای نقش حامی این پروژه را ایفا کند و همچنین حمایت های لازم برای شروع این پروژه چه در زمینه برنامه ریزی ، تامین مالی و اجرای آن را فراهم سازد زیرا این پروژه مبتنی بر منافع امنیتی، اطلاعاتی و اقتصادی مشترک بین شماری از کشورهای منطقه است.

پاسخی بگذارید