تاریخ: ۱۱:۰۴ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
مشکلات اقتصادی اردن ریشه سیاسی دارد

عمادالدین حسین

روزنامه  الشروق (مصر)

با توجه  به صحبت های دو هفته پیش ملک عبدا…دوم پادشاه اردن در دیدار با روزنامه نگاران مبنی بر اینکه «مشکلات اقتصادی در این کشور ابعاد و عوامل سیاسی دارد و چندین بار پیام هایی دریافت کرده مبنی بر اینکه درمورد قدس با ما همراهی کنید ما فشار ها بر اردن را کاهش می دهیم»، می توان اینگونه ارزیابی کرد که سخنان پادشاه اردن نشانگر جوهره سیاست آمریکا و غرب در منطقه عربی از سال ها قبل است، تنها تفاوت در این است که برخی سیاستمداران غربی، حرفه ای هستند و اقدامات خود را به صورت آرام و پنهان برای تحقق همین اهداف انجام می دهند.

ولی ما وارد مرحله بی سابقه ای از تکبر و نخوت همراه با ناپختگی و وقاحت از سوی برخی مسئولان آمریکایی و اسرائیلی شده ایم که آخرین آن اظهارات جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا بود که گفت که «رهبر کره شمالی باید زانو بزند تا دیدار با وی در سنگاپور را لغو نکنیم!»… چگونه اردن و مصر و خلیج فارس (ن) و بقیه امت عربی باید در مقابل خواست آمریکا و اسرائیل برای کوتاه آمدن از قدس و اکثر فلسطین در چارچوب معامله قرن ترامپ بیاستند و مقاومت کنند؟

پاسخ این است که اعراب باید بفهمند که امیدی به اینها نیست و آبی از اینها گرم نمی شود. ترامپ برای خدمت به اسطرره تورات اسرائیل آمده و راه حل تعامل با ترامپ با همین منطق اوست.

بین اهتمام به روابط خوب با آمریکا و سرفرود آوردن و تسلیم شدن کامل در مقابل اوهام راست گرایان تندرو صهیونیست تفاوت وجود دارد. البته سران منطقه بدون حمایت مردمی نمی توانند در مقابل آمریکا و اسرائیل بایستند و این حمایت مردمی هم بدون برقراری عدالت اجتماعی و تنوع و توافق ملی محقق نمی شود.

سران عرب باید به خوبی از نحوه تعامل اروپا و چین  و کانادا با قلدری ترامپ در اجلاس گروه اقتصادی هفت درس بیاموزند و یاد بگیرند و آن وقت درخواهند یافت که امکان مقابله با این فشار نه فقط از سوی اردن بلکه از سوی کل منطقه عربی وجود دارد، اما آیا سران ما اعراب این آمادگی را دارند؟! قبل از پاسخ کمی تامل کنید!

 

پاسخی بگذارید