ملاقات با کیم جونگ اون: دونالد ترامپ در برابر چالش دیپلماسی

ژیل پاری

لوموند (فرانسه)

روز سه شنبه در سنگاپور رئیس جمهور امریکا نخستین رئیس جمهوری بود که با رهبر کره شمالی گفتگو کرد، پس از دو سال جدال متقابل، باید روند دشواری آغاز شود.
هشتم مارس، ترامپ رئیس جمهور پیش بینی ناپذیر آمریکا با قبول دعوت کیم جونگ اون همه را غافلگیر کرد. این ملاقات پس از دو شکست امریکایی ها در طول بیست و پنج ساله گذشته برای خلع سلاح کره شمالی روی می دهد. اوضاع تغییر کرده است و پیونگ یانگ تاکید می کند که مهارت ساخت سلاح اتمی را به دست آورده است.
دونالد ترامپ مانند اسلاف خود در برابر کره شمالی محتاطانه عمل نمی کند. رئیس جمهور امریکا با این عقیده که مذاکره کننده بی نظیری است، برای آغاز روندی که باید خلع سلاح کامل و برگشت ناپذیر را فراهم آورد، بر عامل شخصی تکیه می کند.
مساله کره شمالی در بین اولویت های ترامپ در مبارزات انتخاباتی نبود. او فقط در آوریل ٢٠١٦ در سخنرانی سیاست خارجی خود به طور خلاصه به آن اشاره کرده بود. او در این سخنرانی پیشنهاد داده بود که توازن قدرت را باید از طریق تحریم ها تغییر داد. سیاست اعمال «حداکثر فشار» وی بیانگر آن است.
فرصت طلبی تاریخی
اعمال تحریم های بی سابقه از یک سال پیش تا کنون تاثیر خود را داشته است. تلاقی به اوج رسیدن تحقیقات هسته ای پیونگ یانگ و به قدرت رسیدن رئیس جمهوری در کره جنوبی که خواستار بهبود روابط با همسایه شمالی بود، فرصتی تاریخی را برای ترامپ فراهم کرد.
به گفته جان ولفستال، اجلاس سنگاپور «نمایش پمپئو» است. او در ماه های اخیر دو بار ابتدا به عنوان رئیس سازمان سیا و سپس به عنوان وزیر امور خارجه با کیم جونگ اون ملاقات کرده است.
جان بولتون که به اهداف پیونگ یانگ مشکوک است، با توجه به موافقت دونالد ترامپ با اجلاس، خود را کنار کشیده است. کنار کشیدن وی تا حد زیادی به نرمش واشنگتن کمک می کند.
جوزف د ترانی، مذاکره کننده سابق دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، تاکید می کند که این روند باید مراحل متعددی را پشت سر بگذارد از جمله گزارش اولیه کره شمالی از برنامه هسته ای خود و سپس توافق در مورد تشریفات بازرسی و کنترل توسط بازرسان است.
اهداف متعدد
واشنگتن بدون کاهش رژیم تحریم ها چه چیزی را می تواند پیشنهاد کند؟ رسانه های امریکا قبل از این ملاقات به رسمیت شناختن دیپلماتیک را بدون این که بدانند آیا پیونگ یانگ خواستار آن است، مطرح می کردند.
از نظر دونالد ترامپ اهداف متعددند. خلع سلاح موفقی که به آمریکا امکان دهد حضور نظامی خود را در منطقه کاهش دهد. دو سوم از مهم ترین نیروهای امریکا در جهان در کره جنوبی و ژاپن به سر می برند. و رئیس جمهور همواره از استقرار این نیروها انتقاد می کند چرا که امریکا را از اولویت های داخلی باز داشته است.

مترجم: سیده هاجر محسنیان

پاسخی بگذارید