نتایج اجلاس سازمان همکاری های شانگ های: بیانیه چینگدائو چیست؟
در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای چه قرارهایی اتخاذ شد؟

اف رستم فلاح

گازتارو (روسیه)

نتایج اجلاس سازمان همکاری های شانگ های: بیانیه چینگدائو چیست؟
در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای که در چین برگزار شد، بیانیه چینگدائو به تصویب رسید.
در این سند گفته می شود که چگونه کشورهای سازمان همکاری های شانگهای با «سه نیروی شر» مبارزه کنند و انسجام اقتصادی خود را افزایش دهند.
رهبران سازمان همکاری های شانگهای متشکل از چین، هند، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و پاکستان پیرامون «روح شانگهای» سخن گفتند، در مراسم های پذیرایی شرکت کردند، غذاهای خوشمزه ای میل کردند، در جشن ها حضور یافتند و در پایان نیز یک سند راهبردی را به تصویب رساندند. این سند بیانیه چینگدائو نام دارد.
بیانیه چینگدائو – دیدگاه یورو آسیایی در راستای مبارزه با سه نیروی شر – تروریسم، جدایی طلبی و افراط گرایی است. در این اجلاس پیرامون ضرورت افزایش مبارزه ها علیه قاچاق مواد مخدر و جرایم اینترنتی سخن گفته شد. اما، بخش اعظم این بیانیه در رابطه با مسائل اقتصادی می باشد. در بیانیه چینگدائو همچنین، پیرامون نیاز به توسعه امکانات برای استفاده از ارزهای ملی در فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری و کاهش وابستگی به دلار امریکا سخن گفته می شود.
در این اجلاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نیز پیرامون روابط اقتصادی متقابلا سودمند میان اعضای سازمان همکاری های شانگهای سخن گفت. او به رشد مبادلات تجاری و سرمایه گذاری ها اشاره کرد.
از سال گذشته، اعضای سازمان همکاری های شانگهای هشت کشور شده است. بنگلادش، نپال، سریلانکا، آذربایجان، ارمنستان، سوریه و کامبوج نیز برای تبدیل شدن به کشور ناظر درخواست داده اند. ترکیه نیز در موقعیت «شریک طرف گفتگو در سازمان همکاری های شانگهای» قرار دارد. اوکراین، مالدیو، مصر، قطر و اسرائیل نیز برای کسب این موقعیت درخواست داده اند. مغولستان، ایران، افغانستان و بلاروس نیز در موقعیت کشورهای ناظر قرار دارند.
طی سال های متمادی، به رغم رشد مبادلات تجاری تا سطح ١٠٠ میلیارد دلار، اما همچنان ناسازگاری هایی در قانون تجارت روسیه و چین وجود دارد. بدون تسهیل روندهای گمرکی و قوانین تجارت میان چین و روسیه افزایش حجم مبادلات تجاری میان این دو کشور دشوار خواهد بود. و این در حالی است که بلاروس و قزاقستان به صورت بسیار فعالی، در اجرای طرح راه ابریشم به سوی اروپا گام برمی دارند. مساله تاثیر اعمال تحریم های غرب علیه روسیه و امکانات جایگزین توسط چین نیز در این عرصه مطرح است. بیزینس خصوصی چین تمایلی برای توسعه همکاری های خود با روسیه ندارد، زیرا تحریم های غرب علیه این کشور اعمال می شوند. در این میان، در چین، شرکت های امریکایی و اروپایی فعالیت دارند. اما، در حال حاضر، در روسیه این شرکت ها فعالیتی ندارند. این نشان می دهد که صرفنظر از این که رهبران چین و روسیه خواهان گسترش روابط اقتصادی هستند، تجارت در جای سودآورتر پیش می رود.
و اما، کدام مورد قوی تر است: روح شانگهای یورو آسیا و یا ترامپ، مرکل و تحریم های غرب؟ در پایان هفته گذشته، نشست «گروه هفت کشور» برگزار شد که طی آن، امکان بازگشت روسیه به کلوپ کشورهای توسعه یافته غرب مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اما، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، تفهیم کرد که این بازگشت غیر ممکن است و در حال حاضر، روسیه با چین و تقریبا تمام آسیا روابط دوستانه ای دارد.

مترجم: شادی اصغری

پاسخی بگذارید