تاریخ: ۱۳:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
سیلی هند به آمریکا با نادیده گرفتن تحریم های ضد ایرانی

روبرتو ویوالدلی

ال جورناله (ایتالیا)

روز ٢٨ مه گذشته، محمدجواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران به هند سفر کرد با این هدف که در پی عقب نشینی آمریکا از توافق هسته ای (برجام) روابط خود را با قدرت های بزرگ جهان تحکیم بخشد. تهران از راه دیپلماسی حرکت می کند تا مانع از انزوایی گردد که ممکن است مصیبت بار گردد. همان گونه که المانیتور شرح می دهد، در ایران به این دیدار به عنوان یک موفقیت دیپلماتیک نگریسته شده است به ویژه پس از آنکه وزیر خارجۀ هند اعلام کرد که کشورش از تحریم های یکجانبۀ آمریکا علیه ایران پیروی نخواهد کرد.
سوشما سواراج، وزیر امور خارجۀ هند اعلام کرد: «سیاست خارجی کشورمان تحت فشار سایر کشورها اجرا نمی گردد. ما تحریم های سازمان ملل را به رسمیت می شناسیم و نه تحریم های خاص یک کشور. در فرصت های قبلی تحریم های آمریکا را نادیده گرفته ایم». سپس طرفین در خصوص مباحث بین المللی و منطقه ای دارای نفع مشترک به بحث و گفتگو پرداختند. تدابیر مربوط به اجرای توافقات اخیر در رابطه با راه های دسترسی با اشارۀ خاص به توسعۀ بندر ایرانی چابهار نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند. در ضمن طرف ها در خصوص انرژی، تجارت و مبادلات بین اشخاص به بحث و گفتگو پرداختند.
ظریف در توئیتر دیدار خود را از هند «مفید» توصیف کرد و اظهار داشت که این دو کشور تمایل دارند روابط دوجانبه در تمامی عرصه ها را تحکیم بخشند. غلامرضا انصاری، معاون [اقتصادی] وزارت خارجه که در گذشته به عنوان سفیر ایران در هند به خدمت گرفته شده بود، بر حمایت دولت هند از توافق هسته ای تأکید نمود.
شرکت هندی واردات را کاهش می دهد
لیکن سخنان وزیر هند در مراسم افتتاحیه که از سوی همتای خود مورد تقدیر قرار گرفت، با واقعیت و راهبردی های بخش خصوصی تداخل دارند. روز ٣٠ مه شرکت صنایع رلیانس (Reliance Industries )، بزرگترین شرکت خصوصی هند با حجم معاملاتی در حدود ١٩,٩٧٦ میلیارد دلار آمریکا، مالک بزرگترین مجموعۀ پالایشگاهی جهان و خریدار عمدۀ نفت ایران اعلام کرد که در ماه اکتبر یا نوامبر واردات نفت خود را از ایران قطع خواهد کرد. منافعی که این شرکت را که به موکش آمبانی، فرد ثروتمند و با نفوذ تعلق دارد، به واشنگتن وصل می کند بیش از حد می باشند. این خبر یک روز پس از آنکه دو بانک هندی که فعالانه درگیر تراکنش های مالی با تهران هستند اعلام نمودند که روز ٦ اوت به تمامی قراردادهای منعقد شده با تهران خاتمه خواهند داد، دریافت گردید.
نفع تهران عمدتاً حفظ صادرات نفت خود به هند، دومین خریدار بزرگ آسیایی پس از چین است. در ماه آوریل صادرات نفت ایران به ٢,٦ میلیون بشکه در روز رسید. در همین ماه هند واردات نفت ایران را به ٦٤٠.٠٠٠ بشکه در روز یعنی معادل یک چهارم کل صادرات نفت خام ایران افزایش داد.
تجار هندی از آمریکا جانبداری می کنند
در ماه های آتی چنانچه دهلی نو از اجرای کاهش ٢٠-١٨ درصدی واردات نفت ایران به موجب تحریم های جدید آمریکا خودداری کند، این برای تهران یک موفقیت بزرگ به شمار خواهد رفت. به همان اندازه درک این موضوع حائز اهمیت است که آیا چین، خریدار اصلی نفت ایران ، واردات نفتی خود را از ایران کاهش نخواهد داد. چنانچه هند و چین به میزان قابل توجهی واردات خود را کاهش ندهند، تهران نیمی از حجم کنونی صادرات نفت را تأمین خواهد کرد.
با این وجود، همان گونه که المانیتور شرح می دهد اعلام شرکت صنایع رلیانس مبنی بر توقف قریب الوقوع واردات نفت ایران نشان می دهد که وعدۀ دهلی نو مبنی بر حفظ سطح کنونی خرید نفت در ماه های آتی در برابر آزمون سختی قرار خواهد گرفت. در سال ٢٠١٧ شرکت رلیانس به طور متوسط تعداد ٦٧ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است. تصمیم مربوط به کاهش حدود ١٥ درصدی صادرات نفت به هند نشان دهندۀ قصد پیروی از تحریم های آمریکا است. محسن شریعتی نیا چنین می نویسد: «بنابراین در حالی که تهران می تواند به حمایت دهلی نو برای تجارت و سرمایه گذاری امیدوار باشد، می توان تصور کرد که تجار هندی از واشنگتن جانبداری کنند».
تفاهم نامه میان ایران و هند
همان گونه که خبرگزاری Nova شرح می دهد، در ماه فوریه به مناسبت دیدار [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور از دهلی نو پانزده قرارداد و تفاهم نامه به امضا رسید. در رابطه با همکاری اقتصادی و تجاری، مهم ترین توافق هدفش امتناع از مالیات بندی مضاعف به منظور جلوگیری از فرار از مالیات و ارتقاء جریان سرمایه گذاری ها و خدمات است. در ضمن به موجب تفاهم نامۀ دیگری که به امضاء رسید، گروهی از کارشناسان تجاری ایجاد شدند تا همکاری در حوزه های مشترک را گسترش دهند. یادداشت تفاهمی نیز که توسط شورای توسعۀ صادرات مهندسی (Engineering Export Promotion Council ) هند و سازمان توسعۀ تجارت ایران به امضاء رسید و سه پروتکلی که در سطح اتاق های بازرگانی منعقد گردید، به آن افزوده می شوند.

مترجم: مریم شرکاء

پاسخی بگذارید