گروه: اخبار
تاریخ: ۱۳:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
اردن : کمک ٢,٥ میلیارد دلاری برای عبور از بحران

لوموند (فرانسه)

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت وعده تامین کمک مالی را به اردن دادند تا به این پادشاهی امکان دهد بر جنبش اعتراضات اجتماعی غلبه کند.
روز دوشنبه یازدهم ژوئن خبرگزاری سعودی اعلام کرد که عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت با کمک ٢,٥ میلیارد دلاری به اردن موافقت کردند تا از بحران مهم اقتصادی و اجتماعی عبور کند. این خبرگزاری خاطرنشان ساخت: «با توجه به روابط دوستانه سه کشور کمک اقتصادی بالغ بر ٢.٥ میلیارد دلار را تامین خواهند کرد.»
به گزارش این خبرگزاری این بسته کمک مالی که به مناسبت اجلاس چهار کشور در شهر مقدس مکه اعلام شد، شامل پیش پرداخت به بانک مرکزی اردن، تضمین بانک جهانی، حمایت بودجه ای پنج ساله و تامین مالی طرح های توسعه است.
این اجلاس به دعوت شاه سلمان و با حضور عبدالله دوم و رهبران امارات متحده عربی و کویت برگزار شد.
تظاهرات
اردن که یک هفته است با تظاهرات گسترده علیه افزایش دائمی قیمت ها و قانون جدید مالیاتی، متزلزل شده است، به صندوق بین المللی پول تعهد داده است در ازای وام چند صد میلیون یورویی، اصلاحات ساختاری را انجام دهد. جنبش اعتراضات مردمی به استعفای نخست وزیر انجامید. جانشین وی که باید دولت خود را تشکیل دهد، برای آرام کردن افکار عمومی تصمیم گرفت لایحه بحث برانگیز را پس بگیرد.
اقتصاد اردن دوره دشواری را پشت سر می گذارد- بانک جهانی «چشم انداز ضعیف رشد در سال ٢٠١٨» را پیش بینی کرده، نرخ بیکاری ١٨,٥ درصد است و ٢٠ درصد مردم زیر خط فقر زندگی می کنند.
میزبانی صدها هزار سوری که از جنگ گریخته اند، فشار زیادی را بر تامین مالی دستگاه های دولتی وارد کرده است و امان کمک مالی قابل توجهی را در مورد این مساله از جامعه بین المللی به طور مرتب درخواست می کند.
روز یکشنبه فدریکا موگرینی، رئیس دیپلماسی اروپا، خبر کمک ٢٠ میلیون یورویی به اردن را اعلام کرد.
مترجم: سیده هاجر محسنیان

پاسخی بگذارید