تاریخ: ۱۲:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
مشاوران ترامپ مدعی اند حمله وی به متحدان جی ٧ نمایش قدرت در آستانه نشست با کیم جونگ اون بود 

راب کریلی

تلگراف (انلگستان)

ترامپ پیش از پرواز به سنگاپور برای گفتگو با رهبر کره شمالی، در بخشی از نمایش قدرت خود بیانیه جی ٧ را پاره و به شدت از متحدانش انتقاد کرد. کودلو، مشاور اقتصادی ارشد وی گفت حمله شدید ترامپ به همتای کانادایی اش نیز بخشی از ترفند او برای نمایش قدرت در آستانه مذاکرات هسته ای مهم با کره شمالی بود.
نتیجه این رفتارهای او آشفتگی در نشست جی ٧ بود. وی در دو توییت ترودو، نخست وزیر کانادا را «غیرقابل اعتماد» و «بی عرضه» خواند و به مقامات گفت هیچ بیانیه مشترکی درباره تجارت، ایران و تغییرات آب و هوایی امضا نکنند. وی در یکی از توییت های خود نوشت رفتار جاستین ترودو نخست وزیر کانادا هنگامی که با وی تماس می گیری آزار دهنده است. » و در توییت دیگر نیز اجازه دادن به کشورهای دیگر برای ایجاد مازاد تجاری در حالی که مردم آمریکا باید بهای سنگینی را بپردازند، بی عدالتی در حق مردم آمریکا خواند.
این رفتار ترامپ خشمی بی سابقه نسبت به یکی از نزدیک ترین متحدان آمریکا بود. رهبران جهان ترامپ را به تضعیف دیپلماسی محکوم کردند؛ اما کودلاو نخست وزیر کانادا را به علت کارشکنی در آستانه دیدار ترامپ با یکی از «زورگویان دیوانه هسته ای» سرزنش کرد.
مقامات آمریکایی تلاش کردند بگویند رویکرد غیرمتداول ترامپ نشان می دهد وی از کفایت بی نظیری در آرام کردن غیرقابل پیش بینی ترین دیکتاتور جهان برخوردار است.
وی در فرودگاه سنگاپور گفت درباره چشم اندازهای این نشست احساس «بسیار خوبی» دارد.
رهبر کره شمالی نیز در سومین سفر خارجی خود با نخست وزیر سنگاپور دیدار کرد. نخست وزیر سنگاپور گفت جهان منتظر برگزاری دیداری تاریخی میان کره شمالی و آمریکا است.
نزدیک به ٣ هزار خبرنگار درمیان تدابیر شدید امنیتی برای پوشش این دیدار در سنگاپور حاضر شده اند.
قرار است مقامات آمریکا و کره شمالی برای آماده سازی دیدار دو رئیس جمهور روز دوشنبه با یکدیگر دیدار کنند.
به نظر می رسد ترامپ می خواهد از این دیدار برای ایجاد روابط شخصی میان دو رهبر استفاده کند.
گفته می شود رئیس جمهور از ایده ورود شرکت های آمریکایی نمادینی مانند مک دونالد به کره شمالی بسیار هیجان زده شده است.
کارشناسان بر این باورند که کره شمالی در آستانه توانمندی حمله هسته ای به آمریکا است و هنوز بسیاری به این که کیم بخواهد از جنگ افزارهای هسته ای خود به عنوان عاملی مهم در بقای رژیمش دست بردارد، بدبین هستند.

مترجم: مهتاب نورمحمدی

 

پاسخی بگذارید