مذاکرات جنجالی، تغییر موضع ترامپ…تکرار شکست گروه هفت 

فیگارو (فرانسه)

شرکت کنندگان در اجلاس گروه ٧ در طول دو روز در لامالبه کانادا مجبور شدند با تهدیدات و بی منطقی دونالد ترامپ مقابله کنند. در نهایت وی تغییرموضع داد تا قبل از ملاقاتش با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، ضعیف به نظر نرسد.
در ملاقات وی با دیکتاتور کره شمالی هیچ چیز نباید مغایر با حالت «خشن» رئیس جمهور شورشی باشد که به نام اولویت منافع امریکا، «نخست امریکا» ،سرسازش با هیچ کس ندارد.
نخست وزیر کانادا گفته بود که کانادا اجازه تهدید و ارعاب را نخواهد داد و مجبور خواهد شد به تعرفه های گمرکی پاسخ دهد. سخنان نخست وزیر کافی بود تا خشم ترامپ را که عازم سنگاپور برای ملاقات با کیم جونگ اون بود، برانگیزد تا خودداری «توهین آمیز» امریکا از چشم پوشی افزایش تعرفه های گمرکی را یادآوری کند.
تفاسیر ناامیدکننده
دونالد ترامپ بلافاصله به سخنان نخست وزیر کانادا پاسخ داد و سپس بیانیه مشترک پایانی گروه ٧ را به طور رسمی محکوم کرد، زیرا خودروهای خارجی همچنان آزادانه بازار امریکا را اشغال کرده اند.
لاری کودلو، مشاور اقتصادی ترامپ، سخنان نخست وزیر کانادا را خیانت توصیف و و اعتراف کرد که انگیزه واقعی خشم رئیس جمهور این بود که می خواست قبل از ملاقاتش با کیم جونگ اون «کمترین ضعف» را نشان ندهد و بنابراین حق داشت به آن پاسخ دهد.
تصویر حساب اینستاگرام آنگلا مرکل گستردگی موانع را فاش ساخت. این تصویر مانند آثار نورمن راکفلر مواضع آشتی ناپذیر بین متحدان سنتی را نشان می داد که از این پس با تبادلات تجاری «بسیار نامتعادل» از هم دور شده و محکومیت نهایی بیانیه پایانی از سوی ترامپ را پیش بینی می کرد.
مرکل در مصاحبه با شبکه ای آر دی گفت: «باور نمی کنم که این پایان روابط امریکا و اروپا باشد. رد این بیانیه از سوی آمریکا اقدامی مهم است اما امریکا یک دمکراسی است.» وزیر امور خارجه آلمان گفت: « این واقعاً غافلگیرکننده نیست، ما آن را در توافق آب و هوایی یا توافق با ایران مشاهده کردیم. »
بعد از ظهر یکشنبه بیانیه کاخ الیزه با اشاره به سخنان ترامپ یادآور شد که « همکاری بین المللی نمی تواند بر پایه خشم یا کلمات بی ارزش بنا نهاده شود.»

مترجم: سیده هاجر محسنیان

 

پاسخی بگذارید