رهبران غربی به واشنگتن اجازه نمی دهند، قوانین بازی در تجارت جهانی را مشخص کند.
اعلام مبارزه «گروه شش کشور بزرگ» علیه سرکردگی امریکا 

یوگنی پودوکین

نزاویسمایا گازتا (روسیه)

در اجلاس گروه هفت کشور در کبک کانادا، متحدان امریکا علیه واشنگتن جبهه واحدی را تشکیل دادند. اما، در کاخ سفید انتقادات یاران خود را به «دعوا و نزاع خانوادگی» تشبیه کرده اند. در آستانه برگزاری این اجلاس، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، اقدامات ترامپ را تلاشی برای ایجاد سرکردگی امریکا در جهان خواند و یاران خود در گروه هفت کشور را به نشان دادن پاسخ قاطع فرا خواند. اگرچه، ماکرون به انجام گفتگوی سازنده و مثبت با ترامپ امیدوار بود، اما وی تفهیم کرد که متحدان واشنگتن دیگر نباید در برابر اقدامات واشنگتن سکوت اختیار کنند. در این زمینه، او از یاران خود خواست تا اگر امریکا در زمینه تجارت و حفظ محیط زیست، سازش و نرمشی از خود نشان ندهد، بیانیه مرتبط با نتایج اجلاس را امضا نکنند. رهبر فرانسه تصریح کرد: «اگر امریکا از مشی کنونی خود عقب نشینی نکند و هماهنگ کردن موضع خود با متحدانش را آغاز نکند، در آنصورت اعضای گروه شش کشور برای حمایت از نظم جهانی چند جانبه بدون حضور امریکا آمادگی دارند.
گفتنی است که پیشتر، کاخ سفید برای واردات فولاد (٢٥ درصد) و آلومینیوم (١٠ درصد) تعرفه تعیین کرده بود. از ماه آوریل، برای بیشتر کشورها این تعرفه ها اعمال شد و برای اعضای اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک نیز این تعرفه از ١ ماه ژوئن اجرایی شد. اما، این گام های امریکا بدون پاسخ نماند. کانادا تدابیر متقابلی اتخاذ کرد و برای واردات فولاد و آلومینیوم از امریکا تعرفه مشخص کرد. کانادا همچنین، برای ویسکی های امریکایی، آب پرتقال و دیگر مواد غذایی امریکایی تعرفه ٢٥ – ١٥ درصدی مشخص کرد. از سوی دیگر، مکزیک نیز تعرفه های فولاد، مواد غذایی و از جمله، گوشت خوک، سیب، خربزه، ویسکی و کنسروهای امریکایی را افزایش خواهد داد. به احتمال زیاد، شهروندان امریکایی که به پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان امریکا، و میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنای امریکا، رای داده اند، از اعمال این تعرفه ها ضربه خواهند دید.
دستور کار اجلاس کبک بسیار پر محتوا است: شرکت کنندگان چشم انداز رشد جامع اقتصاد جهانی، بروز تغیییرات در بازار کار در رابطه با نوآوری های تکنولوژی و مساله برابری جنسیتی را بحث و بررسی می کنند.
در پی انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور امریکا، وی به کاهش کسری های تجاری امریکا که به ٥٦٦ میلیارد دلار می رسید، وعده داد. در این زمینه، کاخ سفید به بازبینی شرایط تجاری با کانادا و مکزیک، مبارزه با بازار شکنی های چین و حمایت از تولید کنندگان داخلی در برابر کالاهای اتحادیه اروپا وعده داد. در چنین شرایطی، به نوشته نشریه «وال استریت ژورنال»، اروپایی ها برای تاثیر گذاری بر امریکا دو راه را پیش رو دارند: نخست – انتظار می رود که آنان قرار خود پیرامون مالیات ها و حقوق گمرکی را به خاطر آسیب های وارده تغییر دهند. دوم – حقانیت قرار ترامپ را از طریق وتو مورد بحث و بررسی قرار دهند و نشان دهند که تعرفه های مشخص شده از سوی ترامپ به نفع امنیت ملی نیست.
از نقطه نظر اقتصادی، موضع ترامپ به هیچ وجه، امیدوار کننده نیست: نخست این که خود شرکت های امریکایی که از فولاد وارداتی در تولید محصولات خود استفاده می کنند، مانند شرکت بویینگ، از این تعرفه ها آسیب خواهند دید. دوم – باید دانست که جهانی سازی از ماهیت عینی برخوردار است و تجار در جایی محصولات خود را تولید می کنند که ارزان تر و سودآورتر است. از این رو، احتمال دارد که کارخانه ها از امریکا خارج شوند.
مترجم: شادی اصغری

پاسخی بگذارید