تاریخ: ۱۴:۰۸ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
استقبال چین از سازمان همکاری شانگهای بر اساس رقابت های فزاینده منطقه ای

بریس پدرولتی

لوموند (فرانسه)

این اجلاس جایگاهی را برای رئیس جمهور ایران فراهم خواهد کرد. به احتمال زیاد اعضای سازمان تصمیم خواهند گرفت روند پذیرش عضویت کامل ایران را تسریع کنند.
در حالی که اجلاس گروه هفت با جو متشنج بین آمریکا و متحدانش پایان یافت، روز شنبه رئیس جمهور چین از رؤسای جمهور هشت کشور عضو سازمان همکاری شانگهای از جمله روسیه، چهار جمهوری سابق شوروی از آسیای مرکزی و نیز هند و پاکستان که در سال گذسته عضویت کامل را به دست آورده بودند، استقبال کرد.
سازمان همکاری شانگهای به طور عمده به مسائل امنیتی و مبارزه با تروریسم اختصاص دارد، اما چین تلاش می کند که نوع جدیدی از روابط بین المللی را در چارچوب این سازمان رواج دهد.
رئیس جمهور چین امیدوار است که کشورهای شرکت کننده در هیجدهمین اجلاس این سازمان برای دستیابی به تفاهم مشترک و کنار گذاشتن اختلافات خود تلاش کنند.
جابجایی مرکز ثقل
این تلاش برای سازمانی که سال ها زیر سیطره چین و روسیه قرار داشت، اما با ورود هند و پاکستان به آن مرکز ثقلش جابجا شده است، بیهوده نیست.
ژان پییر کابستن، استاد دانشگاه هنگ کنگ، می گوید: «هندی ها، رقیب بزرگ چین، به آمریکایی ها نزدیک و همکاری قوی راهبردی با روسیه دارند و این امر بازی نفوذ را پیچیده تر می کند.» در عوض پاکستان یکی از نزدیک ترین متحدان راهبردی پکن است.
اما دوستی چین و روسیه همواره افزایش می یابد و اعطای «مدال دوستی» رئیس جمهور چین به همتای روس خود حاکی از همین امر است.
مقاومت ها
اگرچه سازمان همکاری شانگهای نقش مهمی را در زمینه همکاری امنیتی بین اعضای این سازمان ایفا کرده، اما خود را از امیدهای روسیه در زمینه حمایت سیاسی و چین در زمینه اقتصاد رهایی نبخشیده است.
الکساندر کولی، مدیر موسسه هریمن در دانشگاه کلمبیا، می گوید که این سازمان از ماجراجویی های ولادیمیر پوتین در گرجستان در سال ٢٠٠٨ و کریمه در سال ٢٠١٤ یا مداخله روسیه در سوریه چشم پوشی کرده است.
چین نیز با مقاومت هایی از سوی مسکو مواجه است. چین با مطرح کردن ابتکار خود مبنی بر جاده ابریشم در سال ٢٠١٣ تصمیم گرفت خود را از این مقاومت ها خلاص کند.
اگرچه ولادیمیر پوتین چندان بدگمان به برنامه گسترده چینی ها نبود، اما هند همچنان در موضع دفاعی است و رئیس جمهور آن در ماه مه ٢٠١٧ نخستین اجلاس جاده ابریشم را تحریم کرده بود.
جایگاهی برای ایران
پکن همواره تلاش کرده است تا از چند جانبه گرایی سازمان همکاری شانگهای استفاده کند تا جاه طلبی های منطقه ای خود را پنهان کند.
هجدهمین اجلاس این سازمان جایگاهی را برای رئیس جمهور ایران که کشورش عضو ناظر را در این سازمان داشت، فراهم خواهد کرد. به احتمال اعضای سازمان تصمیم خواهند گرفت روند پذیرش عضویت کامل ایران را تسریع کنند تا با تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از توافق هسته ای ایران مقابله کنند.
رئیس جمهور ایران خواستار گفتگوهای بسیار نزدیک بین تهران و مسکو درباره خروج «غیرقانونی» آمریکا از برجام شد.
مترجم: سیده هاجر محسنیان

پاسخی بگذارید