تاریخ: ۱۱:۴۱ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
چین – میزبان اجلاس سازمان همکاری های شانگ های پیرامون امنیت منطقه ای

وستی کافکازا (روسیه)

در چین، اجلاس دو روزه پیرامون مسائل مرتبط با امنیت منطقه ای در حال برگزاری است و در آن، روسیه، ایران و دیگر کشورهایی که با رشد روز افزون تشنجات در روابط با امریکا، مسائل تجاری و همچنین، در رابطه با خروج واشنگتن از توافق هسته ای با ایران مواجه هستند، شرکت دارند. روز جمعه، رهبران جهانی در هجدهمین اجلاس سالانه سازمان همکاری های شانگ های که در آن، چین و روسیه قدرت بیشتری دارند، شرکت کردند. در میان کشورهای عضو این سازمان همچنین، چهار جمهوری آسیای مرکزی، پاکستان و هند نیز شرکت دارند. ایران در این سازمان عضو ناظر است.
اجلاس سازمان همکاری های شانگ های در حالی برگزار می شود که دونالد ترامپ واشنگتن را از توافق بین المللی سال ٢٠١٥ میلادی، با ایران خارج کرده است.
یکی از موضوعات اصلی مباحثات در سال جاری، ایران است و این که آیا این کشور می تواند به عضویت دائمی سازمان همکاری های شانگ های درآید یا خیر. از سال ٢٠٠٨ میلادی، ایران برای رسیدن به این هدف خود تلاش کرده است، اما تاکنون، به خاطر اعمال تحریم ها موفق نشده است. توافق هسته ای سال ٢٠١٥ میلادی، این مانع را از میان برداشته بود. اما، اکنون که امریکا از توافق هسته ای خارج شده است، احتمال دارد که اعضای سازمان همکاری های شانگ های با تبدیل کردن ایران به عضو دائم، بخواهند از تهران و توافق هسته ای دفاع کنند.
مسائل مرتبط با تجارت، سرمایه گذاری و توسعه نیز برای سازمان همکاری های شانگ های بسیار پر اهمیت است. کشورهای سازمان همکاری های شانگ های قوه تشکیل شعاع مشترک تجارت آزاد را بحث و بررسی می کنند، زیرا چین طرح جهانی زیر ساختی «یک کمربند – یک جاده» را مطرح کرده است.
مشکلات مرتبط با امنیت منطقه ای نیز در اجلاس سازمان همکاری شانگ های از جایگاه ویژه ای برخوردار است، زیرا تروریسم مشکل بسیار جدی است که اعضای این سازمان با آن مواجه هستند. فراتر از آن که در کدام کشور تروریست ها حضور دارند، این کشورها قصد دارند، به همکاری های منطقه ای خود تحکیم بخشند و اجازه ندهند، تروریست ها امنیت منطقه ای را به خطر اندازند.
مترجم: شادی اصغری

(Visited 66 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید