تاریخ: ۱۱:۲۰ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
سفر پوتین به پکن محور میان روسیه و چین را مستحکم می سازد

لورنتزو ویتا

ال جورناله (ایتالیا)

پوتین برای سفری سه روزه در چین به سر می برد. سفری که ممکن است در سیاست جهانی از اهمیت قابل توجهی برخوردار گردد. وی در دیدار با نخست وزیر و رئیس جمهور این کشور بر دوستی که بیش از پیش این دو کشور و نیز رهبران آنها را به هم متصل می سازد، تأکید نمود. نماد این شراکت اهدای اولین مدال دوستی توسط شی جین پینگ به همتای روسی اش بود.
سفر پوتین به چین و دیدار با دو مقام ارشد این کشور برای سروسامان بخشیدن به دو جنبه مفید است: همکاری دوجانبه و همکاری در عرصۀ بین المللی.
در رابطه با همکاری دوجانبه توافقاتی در رابطه با اجرای قراردادهایی که در ماه های اخیر به امضا رسیده اند، حاصل گردید. از بخش انرژی گرفته تا زیرساخت ها و صنعت.
پوتین در پایان دیدارش با جین پینگ در خصوص سطحی بی سابقه از همکاری سخن گفت و به مبادلات تجاری میان این دو کشور نیز اشاره کرد که میزان آن به طرز چشمگیری افزایش یافته است.
دیدار پوتین و جین پینگ همچنین برای امضای یک توافق مهم در عرصۀ انرژی هسته ای مفید واقع شده است. شرکت عظیم روس اتم با چین در خصوص احداث چهار راکتور جدید هسته ای به توافق رسید.
دیدار این دو مقام برای درک راهبردی که باید در خصوص برنامۀ هسته ای ایران و کره در پیش گرفت نیز مفید بوده است. سیاست های روسیه و چین در خصوص این دو پروندۀ بزرگ سیاست جهانی بسیار به هم شباهت دارند. آمریکا نیز مشکلات عدیده ای برای مسکو و نیز پکن ایجاد کرده است.
این دو کشور دارای منافع مشترکی در رابطه با برنامۀ هسته ای ایران و نیز بحران کره می باشند. هر دو خواستار نجات توافق ایران و خلع سلاح هسته ای شبه جزیرۀ کره هستند. خلع سلاحی که با سقوط پیونگ یانگ همراه نبوده و باعث گسترش حوزۀ نفوذی آمریکا هم نباشد.
افزایش تنش ها با ایران و نزدیک شدن زمان برگزاری نشست میان کیم یونگ اون و ترامپ دقیقاً زمانی فرا می رسد که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای گردهم خواهند آمد. ایران نیز به عنوان ناظر در آن حضور خواهد داشت.
در این اجلاس نه تنها قارۀ آسیا بلکه کل جهانی که حول محور دو قطب مسکو و چین می چرخد، دو قطبی که در مقابل قطب دیگر یعنی واشنگتن قرار دارد، حضور خواهد داشت. تحکیم یک بلوک آسیایی که دو سوم روسیه در این قاره قرار دارد، کابوس راهبردی آمریکا به شمار می آید. بی جهت نیست که امروز ترامپ خبر داد که خواستار بازگشت روسیه به جی هفت می باشد. زیرا هر چه بیشتر مسکو منزوی گردد، بیشتر اقدام به ایجاد محوری غیرقابل کنترل با پکن می نماید.

مترجم: مریم شرکاء

(Visited 33 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید