تاریخ: ۱۰:۳۹ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
غزه: ازسرگیری تنش قبل از رویداد جدید «راهپیمایی بازگشت»

سریل لویی

فیگارو (فرانسه)

اسرائیل با پیش بینی رویداد جدید «راهپیمایی بازگشت» که برای جمعه بعد از ظهر در مرز نوار غزه برنامه ریزی شده است، انبوهی از نیروهای پشتیبانی را مستقر کرد. حماس تلاش می کند تا قدرت خود را به نمایش بگذارد.
حماس و جهاد اسلامی که از قدرت چشمگیری برخوردارند، از ساکنان تحت محاصره غزه خواستند تا برای مراسم پنجاه و یکمین سالگرد تصرف بیت المقدس شرقی توسط دولت یهود در نزدیکی دیواری که غزه را از خاک اسرائیل جدا می کند تجمع کنند. برخی از سازمان دهندگان این مراسم، تظاهرات مسالمت آمیزی همچون تجمعات گذشته را اعلام کردند، در حالی که کلیپ های ویدیویی پخش شده در رسانه های فلسطینی تلاش برای نفوذ به خاک اسرائیل را تبلیغ می کنند.
این «راهپیمایی» که حماس قصد دارد با آن به زورآزمایی بپردازد، نخستین نمایش قدرت از زمان کشتارهای چهاردهم ماه مه، زمان گشایش سفارت امریکا در بیت المقدس است. شایعات حاکی از آن است که حماس تحت فشار شدید مصر تصمیم گرفته بود جنبش را به طور موقت متوقف کند. از سوی دیگر این بسیج مردمی که سرکوب وحشیانه آن از سوی اسرائیل موجب انتقادات گسترده جامعه بین المللی شده است، برگ برنده نادر جنبشی است که با انزوای خود بسیار متزلزل شده است.
پهپادهایی برای ردیابی بادباک های آتش زا
ارتش اسرائیل که در طول فقط روز چهاردهم ماه مه بیش از شصت نفر از فلسطینی ها را کشت، می گوید که «راهپیمایی بازگشت» تحت هدایت مخفیانه ایران قرار دارد و فلسطینی های کشته شده «تروریست» بودند. اما حضور نوجوانان، زنان جوان، درمانگران و خبرنگاران در بین قربانیان نشان می دهد که واقعیت از آنچه که اسرائیل اعلام می کند بسیار پیچیده تر است. برخی از اعضای گروه عزالدین قسام ، شاخه مسلح حماس نیز کشته شدند، اما رهبری جنبش می گوید که آنها بدون سلاح در تظاهرات شرکت کرده بودند.
زمانی که سخنگوی عرب زبان ارتش اسرائیل خواست مرگ رزان نجار، پرستار بیست و یک ساله را توجیه کند، این شوک تبلیغاتی به اوج خود رسید. او با متهم کردن این زن جوان به عنوان «سپر انسانی» برای حفاظت از حماس، گفت: « رزان نجار فرشته ایی نیست که حماس بخواهد با آن خود را تثبیت کند.» مرگ این زن جوان احساسات بسیار شدیدی را در نوار غزه برانگیخت. نیکلای ملادینف، نماینده شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیت المقدس با محکوم کردن کشتن وی توسط نیروهای اسرائیل گفت «امدادگران پزشکی را نباید هدف قرار داد.»
روز جمعه ارتش اسرائیل علاوه بر تک تیراندازها، تانک ها و نفربرهای زرهی، پهپادهای ویژه ای را برای ردیابی بادباک های آتش زا که تظاهرکنندگان فلسطینی هر روز به اراضی کشاورزی هدایت می کنند، مستقر کرد. به گفته مقامات اسرائیلی، در هفته های اخیر حدود ٩٠٠ هکتار از مزارع به آتش کشیده شده اند که هزینه خسارت آن بیش از دو میلیون یورو برآورد شده است .

مترجم: سیده هاجر محسنیان

پاسخی بگذارید