شورای جدید هماهنگی عربستان سعودی و امارات تیر خلاص را به شورای همکاری خلیج فارس می زند

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

چرا باور داریم شورای جدید هماهنگی عربستان سعودی و امارات تیر خلاص را به شورای همکاری خلیج فارس می زند و مجموعه اقتصادی و نظامی منطقه ای جدیدی را علیه قطر و ایران ایجاد می کند؟ چرا بحرین فقیر از پیوستن به آن کنار گذاشته شد؟ آیا این گام با حمایت ترامپ و به منظور زمینه سازی برای جنگ براندازی نظام در تهران صورت گرفته است؟
گمان نمی کینم که نخستین دیدار و نشست شورای هماهنگی عربستان سعودی و امارات در شهر جده که دیروز همزمان با نخستین سالگرد بحران میان کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار شد؛ رویدادی تصادفی بوده باشد زیرا این شورا و رهبران آن یعنی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی به منظور تقویت ائتلاف میان دو کشور علیه قطر یعنی “دشمن کوچک تر” و ایران یعنی “دشمن بزرگتر” تشکیل جلسه داد. این شورا که نخستین نشست آن با امضای ٦٠ توافقنامه برای راه اندازی ٤٤ طرح راهبردی مشترک در زمینه زیرساخت های امنیتی و صنایع نظامی، نفت و گاز و سرمایه گذاری های داخلی و خارجی برگزار شد؛ به مثابه تیر خلاص بر شورای همکاری خلیج فارس و تاسیس شورای همکاری دو جانبه محدود به دو کشور و کنار گذاشتن چهار کشور دیگر است. این شورا کمتر از ادغام دو کشور در یکدیگر و بیشتر از یک اتحادیه کنفدرال است.
راهبرد “قاطعیت” که جوهر اصلی این شورای هماهنگی است ما را به یاد “طوفان قاطعیت” می اندازد که دو کشور عربستان و امارات در یمن به مدت بیش از سه سال است به راه انداخته اند و بر تولید ناخالص داخلی نزدیک به یک هزار میلیارد دلار و صادارات نفت و گاز و تولیدات دیگری می رسد که ارزش سالانه آن ها ٧٠٠ میلیارد دلار است. این یعنی پیش روی ما قدرت اقصادی عظیمی قرار دارد که برای تبدیل شدن به یک قدرت نظامی عظیم در منقطه در صورتی که به آن اجازه داده شود تلاش می کند.
در این شورا جایی برای “فقرا” یعنی بحرین نه در حال حاضر و نه در آینده وجود ندارد. همچنین برای “بی طرف ها” در بحران با قطر و جنگ در یمن یعنی کویت و سلطان نشین عمان جایی وجود ندارد.
نامحتمل نمی دانیم که برجسته ترین گام های این شورای جدید، تشدید اختلافات با قطر و شدت دادن به محاصره خفقان آور علیه این کشور و ایجاد بازوی نظامی، سیاسی و اقتصادی در خلیج فارس باشد که محور اتکایی در هر جنگی خواهد بود که آمریکا در آینده نزدیک به منظور تغییر نظام در ایران به راه می اندازد و با محاصره بی سابقه ای آغاز خواهد شد که محاصره کره شمالی در مقایسه با آن ناچیز به شمار می رود، همانگونه که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا دیروز اعلام کرد.
این شورا بیش از آن که شورای همکاری های دو جانبه اقتصادی باشد شورای “جنگ” است که می خواهد عنوان قدرت منطقه ای جدیدی باشد. آیا به اهداف خود دست می یابد؟
پاسخ به این پرسش را به ماه ها و چه بسا سال های آینده واگذار می کنیم، اما آنچه می توانیم بگوییم این است که این شورا اقدامی تنش زا و بسیار خطرناک و نگران کننده برای دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس به صورت مستقیم و غیر مستقیم است و چه بسا معادلات منطقه ای را به صورت بنیادین تغییر دهد و خداوند داناتر و آگاه تر است.
مترجم: مهری بهرامی

پاسخی بگذارید