تعمیق انزوای آمریکا در « اجلاس وزیران دفاع ناتو » 

هتا کوسوکه

ماینیچی (ژاپن)

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو )‌ اجلاسی در سطح وزیران دفاع در برنامه کاری دو روزه و از روز هفتم ماه جاری در مقر خود در بروکسل برگزار خواهد کرد. این در حالی است که هم اکنون تعمیق انزوای آمریکا بر اثر خروج از توافق هسته ای ایران و همچنین محدودیت واردات آلومینیوم و فولاد از اتحادیه اروپا و کانادا که با دستور دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا صورت گرفته ، بر روی این اجلاس سایه افکنده است.
ینس استولتنبرگ ، دبیر کل ناتو ، پیش از برگزاری اجلاس و در روز ششم ماه جاری در مصاحبه مطبوعاتی از یک سو اظهار داشت:« اختلافات در سازمان تعمیق یافته است » و از سوی دیگر تاکید کرد ، با توجه تهدیدات رو به رشد روسیه آمریکا در صدد است که حضور نظامی در اتحادیه اروپا را افزایش دهد. وی در ادامه با ذکر مثالی از غلبه بر مناقشات گذشته از جمله جنگ عراق در سال ٢٠٠٣ میلادی و خروج فرانسه از بخش نظامی ناتو در سال ١٩٦٦ میلادی و با اشاره به اینکه:« بر این باورم محدود کردن تاثیرات منفی اختلافات بر روی ناتو ممکن است » رویکردی مبنی بر تلاش برای رفع این نگرانی ها نشان داده است.
از سوی دیگر ، جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا ، روز ششم ماه جاری اظهار داشت:« پیش بینی نمی کنم مسائل تجاری بر روی منطقه امنیتی ناتو تاثیر بگذارد. » این در حالی است که دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا پیش از این اعلام کرده بود ، محدودیت واردات فولاد و آلومینیوم به جهت امنیتی صورت می گیرد.
مترجم: کیومرث واحدی

پاسخی بگذارید