تاریخ: ۱۲:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
افزایش قدرت و توان ایران

پراودارو (روسیه)

اقدامات رئیس کاخ سفید در راستای خروج امریکا از برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام) بسیاری از سیاستمداران و برخی از رسانه های گروهی را ناگزیر ساخته است تا این موضوع را که آیا در آینده نزدیک، جنگ در این منطقه آغاز خواهد شد یا خیر، بحث و بررسی کنند.
در روز ٥ ماه ژوئن، تهران رسمی به آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز فعالیت های خود در راستای افرایش توان تولیدی برای غنی سازی اورانیوم را اطلاع داد. از توسعه امکانات برای تولید هگزافلورید اورانیوم یو اف – ٦ در این کشور سخن در میان است. این عنصر برای غنی سازی اورانیوم چه در سطح صلح آمیز و چه در سطح تسلیحاتی نیاز است. در حال حاضر، دولت ایران قصد دارد، تعداد سانتریفیوژهای خود را افزایش دهد. پیشتر، آیت الله علی خامنه ای، رهبر دینی ایران، نیز در خصوص توسعه توان کشور برای تولید اورانیوم غنی شده سخن گفته بود.
درگیری میان واشنگتن و تهران در اوایل ماه مه آغاز شد، یعنی زمانی که امریکا از خروج از توافق هسته ای و از سرگیری اعمال تحریم ها علیه ایران سخن گفت. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، نیز اجرای ١٢ مورد را از ایران درخواست کرد که به گفته او، در صورت عدم اجرای آنها، تحریم های بسیار دشواری علیه این کشور اعمال خواهد شد. در پی آن، آیت الله خامنه ای نیز مطالباتی را خطاب به کشورهای اروپایی ایراد کرد، از جمله، تضمین ادامه همکاری های تجاری با تهران از سوی بانک های اروپایی، تضمین فروش نفت ایران به کشورهای اتحادیه اروپا و غیره.
کارشناسان معتقدند که این گام ایران، موضع گیری منفی اروپایی ها را به همراه خواهد داشت. ایرانی ها با افزایش توان غنی سازی اورانیوم می خواهند نشان دهند که به اروپا اعتمادی ندارند و از اراده سیاسی لازم برای رویارویی با امریکا برخوردارند.
ولادیمیر ساژین، کارمند علمی ارشد مرکز مطالعات کشورهای خاور نزدیک و خاور میانه، در آکادمی علوم روسیه، معتقد است: «این گام ایران تبلیغاتی است و می خواهد نشان دهد که در صورت فسخ نهائی برجام، قادر به ازسرگیری زیر ساخت های هسته ای خود است. این همچنین، پیامی است به اروپایی ها، زیرا سرنوشت این توافق به آنان وابسته است. اما، این امید نیز وجود دارد که بریتانیای کبیر، آلمان و فرانسه با مواضع ترامپ مخالفت کنند و بخواهند تا بیزینس خود را در ایران حفظ کنند. اگر این امر تحقق یابد، در آنصورت برجام حفظ خواهد شد. در چنین شرایطی، تهران در راستای ازسرگیری زیر ساخت های هسته ای خود گام برنخواهد داشت. اما، اگر چنین نشود، ایران برنامه هسته ای خود را بدون کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرا خواهد کرد و احتمال دارد، در راه ساخت سلاح هسته ای گام بردارد».
آندری باکلانوف، معاون مدیر انجمن دیپلمات های روسیه، توجهات را به سوی گناهان امریکا در تشدید اوضاع جاری در منطقه معطوف می کند. این کارشناس تصریح کرد: «بعد از آن که پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که کشورش از توافق هسته ای خارج می شود، دیگر کشورها نیز به فکر فسخ این توافق افتادند. ایران تا این اواخر، از ضرورت تلاش برای حفظ روح این توافق و برقراری موازنه سخن می گفت. اما، واکنش های اخیر تهران به سخنان ترامپ، باعث بروز نگرانی ها در منطقه در خصوص وخیم تر شدن اوضاع جاری و گسترش تسلیحات هسته ای شده است».
بوریس دولگوف، کارمند علمی ارشد مرکز مطالعات کشورهای عربی و اسلامی در آکادمی علوم روسیه، در این خصوص گفت: «من هنوز از قرارهای تهران دچار تشویش و نگرانی نشده ام. زیرا، بیش از همه، اسرائیل معتقد است که وجود یک برنامه هسته ای باعث ظهور سلاح هسته ای توسط ایران خواهد شد. این امر برای اسرائیل و امریکا غیر قابل قبول است. از این رو، من فکر می کنم تهدیدهای ایران باعث شود تا در خصوص آغاز مذاکرات جدید نوعی سازش و مصالحه حاصل شود. اما، اگر توافق جدیدی حاصل نشود، این امر می تواند پیامدهای بسیار جدی و بروز درگیری میان ایران با اسرائیل و امریکا را به همراه داشته باشد».
گفتنی است که بلافاصله در بروکسل به این اقدام تهران واکنش نشان دادند. فدریکا موگرینی، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، گفت: «اتحادیه اروپا اقداماتی را اتخاذ خواهد کرد که نه فقط برای حفظ منافع اتحادیه اروپا، بلکه برای حفظ توافق هسته ای نیز است. در حال حاضر، کارهای مربوط در سطح کمیسیون اروپا و با مشارکت کارشناسان در حال انجام است. ما آشکارا می گوییم که خواهان بهترین ها برای حفظ توافق هسته ای و برای منافع مردم ایران هستیم».
مترجم: شادی اصغری

(Visited 185 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید