تاریخ: ۱۲:۰۴ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
جان کری انتظار این سیاست رئیس جمهور ترامپ در قبال ایران را داشت

آندریاس رووش

نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)

خروج رئیس جمهور ترامپ از برجام قطعا بزرگترین اشتباه استراتژیک از زمان جنگ عراق و یکی از مهم ترین اشتباهات در تاریخ آمریکا است. زیرا با این تصمیم، توافقی که بر اساس آن ایران متعهد به محدود کردن برنامه هسته ای خود شده بود، کنار گذاشته شده و آمریکا نیز منزوی می گردد. اما همچنین کسانی که در ایران از این توافق حمایت کرده بودند، محاصره و منزوی می شوند. این اقدام تأثیر بسیار منفی بر سیاست داخلی ایران خواهد داشت و مواضع تندروها را تقویت خواهدنمود. علاوه بر این، خطر جنگی که می تواند آمریکا را نیز درگیر کند، افزایش می یابد. این اقدامی کاملا غیر مسئولانه است. آمریکا همان استراتژی را در قبال ایران اتخاذ کرده که پیش از این، بوش در قبال عراق در پیش گرفته بود – استراتژی “تغییر رژیم”. همانطور که تاریخ نشان می دهد، این استراتژی خوبی نیست.
ترامپ می خواهد به اندازه ای فشار وارد کند تا حکومت ایران سقوط کند. دولت ترامپ یک خط مشی معکوس و خود تخریب گرانه را انتخاب کرده است. احتمال حفظ توافق هسته ای ایران اکنون کاملا به اروپایی ها بستگی دارد. اروپا باید اقدام کند و به ایرانیان فرصت دهد تا اقتصادشان را در دست بگیرد.

یکی از عللی که امید به تغییر ایران و استفاده از توافق هسته ای به عنوان گام اول به سمت روابط بهتر نتیجه نداده، اقدامات اروپایی ها می باشد: به خصوص، عدم تمایل بانک ها برای انجام معاملات مالی با ایران. آنها نگران بودند به رغم توافق، هدف تحریم های ثانوی آمریکا قرار بگیرند. در نتیجه، ایران نتوانست از مزایای این توافق به طور کامل بهره مند شود. من به صراحت اعلام می کنم: ایرانی ها از توافق پیروی کردند، اما ما این کار را نکردیم. با خروج رئیس جمهور ترامپ از این توافق، ما بودیم که آن را نقض کردیم.
وضعیت بسیار بحرانی و بسیار خطرناک و احتمال بروز درگیری واقعی و جدی می باشد. ایران حاضر نخواهد بود که دست روی دست گذاشته و ناظر حمله سایر امضا کنندگان این توافق قرار گیرد. دولت ایران بنا به علل داخلی هرگز چنین کاری را انجام نخواهد داد. دولت تحت فشار تندروهایی می باشد که این فریاد را سر می دهند: “شما اجازه می دهید که ایران مورد هجمه و تحقیر آمریکا قرار بگیرد. ما یک کشور مستقل هستیم که حق برخورداری از برنامه هسته ای دارد.”

این امر وضعیت را دشوارتر می کند. اما مقصر اصلی رئیس جمهور ترامپ است که این جنجال ها را به پا کرد. او همه گونه فرصتی برای شروع مذاکرات جدید با ایران داشت. اکنون ایرانی ها تن به این کار نخواهند داد، زیرا از دید آنها ترامپ ثابت کرده است که آمریکا قابل اعتماد نیست. این یکی از جنبه های غم انگیز این موضوع است: ترامپ با اقدامات خود هر آنچه را که [آیت ا..] خامنه ای رهبر انقلابی ایران نگران آن بود و به آمریکا نسبت می داد، تایید و تصدیق کرد.

مترجم: عطیه خرّم

پاسخی بگذارید