دیدار سران ایران، روسیه و چین به منظور حمایت از توافق هسته ای 

الاخبار (لبنان)

نگاه ها به سمت دیدار سه جانبه سران کشورهای ایران، چین و روسیه در حاشیه اجلاس سازمان شانگهای دوخته شده است. به این ترتیب که قرار است بحث و گفتگو درباره خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و راه های حمایتی پکن و مسکو از این توافق در برابر تحریم های آمریکا طی این دیدار صورت گیرد. به موازات این مسئله تهران در حال احساس پیش لرزه های “جنگ نفتی” است که آمریکا می خواهد از طریق فشار بر تولیدکنندگان نفت به منظور جبران کمبودهای ناشی از صادرات ایران، آتش آن را شعله ور کند.
آقای روحانی روز گذشته در راس هیئتی بلندپایه متشکل از وزرای امور خارجه، نفت و اقتصاد و نیز رئیس بانک مرکزی این کشور به چین سفر کرد. در کنار مشارکت در این اجلاس، هیئت ایرانی دیدارهای دو جانبه ای را با چینی ها برگزار خواهند کرد که در طی آن ها توافقنامه های همکاری امضا خواهد شد و برجسته ترین این توافقنامه ها طرح عظیم چین با نام “راه جدید ابریشم ” خواهد بود.
ایرانی ها در این سفر در انتظار شنیدن تایید قاطعانه و با جزئیات بیشتر از چین و مسکو درباره اوضاع اقتصادی جدید در پی ازسرگیری تحریم ها از سوی آمریکا هستند و در نتیجه رایزنی های روحانی در این زمان اهمیت دوچندان پیدا می کند که فراتر از تلاش های این کشور برای همکاری با اعضای سازمان همکاری های شانگهای است که در آن ایران عضویت کامل ندارد بلکه یک عضو ناظر به حساب می آید.از طریق مذاکرات مثبت و پرثمر، تهران فشارهای خود بر اروپایی ها را افزایش داده است. کشورهای اروپایی نتایج اجلاس شانگهای را زیر نظر دارند و قبلا نگرانی خود را درباره پیامدهای انتقال منافع تجاری شان به شرکت های چینی و روسی در پی فرار شرکت های اروپایی از بازار ایران اعلام کرده بودند. در هر دو مورد ایران برنده خواهد بود چه چین جایگزین شرکت های اروپایی شود یا اروپایی ها را به سمت موضع گیری سختگیرانه در برابر فشارهای آمریکا سوق دهد.
اطلاعات منتشره درباره تلاش های واشنگتن برای جبران کمبود نفت تولیدی ایران خطرناک بودن فشارهای آمریکا را نشان می دهد که تبدیل به جنگ نفتی اعلام نشده علیه تهران شده است. این مسئله باعث می شود ایرانی ها به سمت هماهنگی بیشتر با پکن و مسکو به منظور حمایت از منافع خود در مرحله آینده بروند. به این ترتیب که دو خبرگزاری “رویترز” و “بلومبرگ” چند روز پیش از درخواست آمریکا از برخی از کشورها و در راس آن ها عربستان سعودی به منظور افزایش تولید برای پوشش دادن کمبود نفت تولیدی ایران به علت تحریم های آمریکا خبر دادند. همچنین وزارت خزانه داری آمریکا از وجود تولیدکنندگانی خبر داد که آماده جبران عدم حضور ایران در بازارها هستند. اما تمام آنچه گفته شد در چارچوب فشارهای واشنگتن و تلاش های این کشور برای اعمال شدیدترین تحریم ها علیه جمهوری اسلامی در طول تاریخ قرار می گیرد.
نماینده ایران در اوپک حسین کاظم پور اردبیلی به رویترز گفت”این غیرمنطقی و مایه تعجب است که واشنگتن برای سعودی دستورالعمل مشخص کند و (نفت عربستان) جایگزین کاهش صادرات ایران به دلیل اقدامات غیرقانونی آنها علیه ایران و ونزوئلا شود.وی تسلیم شدن اوپک در برابر فشارهای آمریکا را بعید دانست.

مترجم: مهری بهرامی

پاسخی بگذارید