تاریخ: ۱۴:۱۶ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
تجارت جهانی: لحظه حیاتی برای اروپا

لوموند (فرانسه)

به نظر می رسد جنگ تجاری امریکا آزمون مهمی برای ارزیابی قدرت همبستگی اروپا است.
اروپا ضمن اجتناب از افراط باید قاطعیت نشان دهد. پس از تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر وضع تعرفه گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم، اتحادیه اروپا با مشکل روبرو شده است. روز پنجشنبه سی و یکم ماه مه، سرانجام رئیس جمهور امریکا با اجرای این تعرفه گمرکی ، به تهدیدات دو ماه پیش خود جامه عمل پوشاند، او تهدید کرده بود چنانچه اروپایی ها در مورد کاهش کسری تجاری امریکا امتیاز ندهند، آن را اجرا خواهد کرد.
در برابر خوداری اروپایی ها از «مذاکره تهدید آمیز»، امریکا هشدارها را در مورد خطرات جنگ تجاری که می تواند رشد جهانی را کاهش دهد، نادیده گرفت. این تهدید هیچگاه تا این اندازه قریب الوقوع نبوده است، در حالی که کانادا و مکزیک، دو شریک تجاری امریکا، حق همان برخورد با اروپا را دارند.
این تصمیم غیرمسئولانه و ناکارآمد است. غیرمسئولانه است، چرا که قوانین تجارت بین المللی را که امریکا یکی از طراحان اصلی آن بوده است، نادیده می گیرد. ترامپ با انتقاد از ناکارآمدی سازمان تجارت جهانی، تصمیم گرفت عملکرد این نظام را تضعیف کند. از سوی دیگر، این تحریم ها روابط اروپا و امریکا را که قبلاً با خروج امریکا از توافق هسته ای ایران و انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس با مشکل مواجه شده بود، متزلزل تر خواهد ساخت.
روبرو شدن اروپایی ها با مسئولیتی که بر عهده دارند
این تصمیم به دو دلیل ناکارآمد است. ابتدا برای این که کسری تجاری امریکا اساساً برابر با عدم توازن است که هیچ ارتباطی با موانع گمرکی ندارد. امریکایی ها با مصرف بیش از حد و به اندازه کافی صرفه جویی نکردن فراتر از امکانات خود به سر می برند. در نتیجه نمی توانند توازن مثبت تجاری داشته باشند. در مورد فولاد، تحریم ها به هیچ وجه به جبران کسری موازنه تجاری آمریکا کمک نخواهد کرد، زیرا چین از تحریم ها مصون مانده است، در حالی که پکن مسئول تولید بیش از حد فولاد در جهان است و باعث کاهش قیمت ها می شود و مشاغل را در کشورهای غربی از بین می برد. در نهایت، این استدلال که واردات فولاد و آلومینیوم اروپا تهدیدی برای امنیت امریکا است، یک شوخی است.
جنگ تجاری امریکا حداقل یک مزیت را دارد: این جنگ، اروپایی ها را در برابر مسئولیتی که بر عهده دارند قرار می دهد. موضوع یک آزمون مهم برای ارزیابی قدرت همبستگی اروپا مطرح است. باری، منافع کوتاه مدت کشورهای عضو لزوماً همگرا نیست. در برابر قاطعیت فرانسه، احتمال دارد آلمان تلاش کند با شیوه های بسیار مصلحت گرایانه، مازاد تجاری بیش از حد خود را همچنان حفظ کند.
دونالد ترامپ به خوبی می داند که حربه ای که اروپا برای مقابله با آمریکا در اختیار دارد آسیب پذیر است و در سود جستن از کوچکترین شکاف تردید نمی کند. از این دیدگاه تهدیدهای تعرفه گمرکی بر واردات خودروهای آلمانی، زمان حیاتی برای آلمانی ها خواهد بود.
اروپا باید از این منافع کوتاه مدت بگذرد تا بیاموزد دیگر در کنار امریکا باقی نماند، بلکه از آن مستقل شود. واشنگتن دیگر یک شریک قابل اعتماد نیست؛ و با رابطه قدرت برای خود اعتبار کسب می کند. اتحادیه اروپا به عنوان نخستین منطقه تجاری جهان از امکاناتی برخوردار است، با ارتقای تجارت آزاد معقول و متعادل با بقیه کشورهای جهان باید به امریکا نشان دهد که اروپا می تواند از خود دفاع کند.
تدارک اقدامات تلافی جویانه از این نظر یک نشانه مثبت است. تا زمان برقراری توازن مناسب بین واکنش و رعایت برابری بین المللی برای اجتناب از دام مرگبار جنگ تجاری، این چالش همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.
مترجم: سیده هاجر محسنیان

پاسخی بگذارید