تاریخ: ۱۱:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
اوضاع پیچیده تر می شود: عربستان سعودی قطر را تهدید می کند 

لیدیا میس میک

گازتارو (روسیه)

عربستان سعودی قطر را تهدید کرده است که اگر سیستم اس – ٤٠٠ خریداری کند، علیه این کشور اعلام جنگ خواهد کرد.
عربستان سعودی آمادگی دارد تا در صورت خرید سیستم موشکی زمینی روسی اس – ٤٠٠ از سوی قطر، اقدامات نظامی علیه این کشور را آغاز کند. به گزارش نشریه «لوموند» فرانسه، سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی، در این خصوص به پاریس پیام داده است. در این پیام، پادشاه عربستان از امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، اعمال فشار بر قطر با هدف ناگزیر ساختن این کشور به عدم خرید سیستم روسی اس – ٤٠٠ را درخواست کرده است. در این نامه، پادشاه عربستان سعودی در خصوص انجام مذاکرات میان دوحه و مسکو ابراز نگرانی کرده است. به اعتقاد عربستان سعودی، استقرار سیستم اس – ٤٠٠ در خاک قطر، امنیت حریم هوایی عربستان سعودی را به خطر می اندازد و خطر بروز تشنجات در منطقه را افزایش می دهد.
اگر قطر چنین عمل کند، درآنصورت عربستان سعودی تدابیر لازم را برای نابود کردن این سیستم اتخاذ خواهد کرد. از جمله، احتمال دارد که عربستان سعودی دست به اقدامات نظامی علیه این کشور بزند. گفتنی است که معمولا، امریکا تسلیحات مورد نیاز را به قطر ارسال می کند. در این میان، از زمانی که روابط میان قطر و دیگر کشورهای اسلامی و در وهله نخست، عربستان سعودی و امارات متحده عربی بحرانی شده است، قطر خرید تجهیزات نظامی را افزایش داده است.
در ماه ژانویه سال جاری، سفیر قطر در مسکو از طرح های دوحه برای خرید سیستم اس – ٤٠٠ از روسیه و همچنین، دیگر تجهیزات برای قوای زمینی خبر داد. گفتنی است که از اوایل ماه ژوئن سال گذشته، روابط دیپلماتیک قطر با برخی از کشورها و از جمله، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین قطع شده است. علت آن، اتهامات خطاب به دوحه در رابطه با حمایت این کشور از تروریسم و مداخله در امور داخلی کشورهای خارجی بوده است.
چندی بعد، روابط یمن، لیبی، مولداوی، موریس، موریتانی و اتحادیه کومور نیز با قطر قطع شد. در این میان، کشورهای عربی خطاب به قطر اولتیماتومی متشکل از ١٣ مطالبه دادند که در میان آنها، می توان به قطع روابط دیپلماتیک با ایران، پایان فعالیت شبکه الجزیره و همچنین، تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در این کشور اشاره کرد. روابط قطر و عربستان سعودی روز به روز وخیم تر می شود. برای نمونه، در روز ٢٥ ماه آوریل، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، اعلام کرد که قطر موظف است، فقط تحت شرایطی ارتش خود را به سوریه اعزام کند که نخواهد از حمایت نظامی امریکا محروم شود. او همچنین، تصریح کرد که اگر امریکا تامین امنیت قطر را متوقف کند، یک هفته به طول نخواهد کشید که رژیم این کشور سرنگون خواهد شد.
مترجم: شادی اصغری

(Visited 72 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید