تاریخ: ۹:۳۱ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
واکنشی سخت از سوی اروپا اجتناب ناپذیر است

نیکولاس پایپر

زوددویچه سایتونگ (آلمان)

تعرفه های تنبیهی رئیس جمهور ترامپ علیه فولاد و آلومینیوم از روز جمعه در اروپا، کانادا و مکزیک اعمال گردید. این اولین گام در جنگ تجاری پیش رو به شمار می رود. بر اساس واکنش های آرام بازار سهام جهانی، به نظر می رسد در ابتدا خسارت اقتصادی محدود خواهد بود.
اما پیامدهای سیاسی آن از هم اکنون ویرانگر هستند. اروپایی ها باید این واقعیت را قبول کنند که رئیس جمهور آمریکا هیچ متحدی ندارد. او با شرکای تجاری مانند رقبا و حتی دشمنان برخورد می کند. اروپایی ها هیچ گزینه ای ندارند مگر استقامت و عمل به منافع خود.
اگرچه هشدارهای برخی از نمایندگان تجاری در آلمان درباره “تشدید” مناقشه از روی نیت خوب آنهاست، اما مشکل اساسی را نادیده می گیرند. نمی توان اختلاف را با باز گذاشتن دست طرف متجاوز حل و فصل کرد. به عنوان یک کشور صادرکننده، آلمان در جنگ تجاری در معرض خطر زیادی قرار دارد.
امکان ادامه فعالیت سازمان تجارت جهانی باید در درجه اول اولویت اروپا، قرار داشته باشد. سازمان تجارت جهانی در سال ١٩٩٤ توسط ١٢٤ کشور تاسیس شد اما در حقیقت این یک پروژه اروپایی آمریکایی بود.
ترامپ و زیردستانش چندان رغبتی به سازمان تجارت جهانی ندارند. هنوز روشن نیست آنها برای کنار گذاشتن این سازمان تا کجا پیش خواهند رفت. با وجود این، هیچ شک و تردیدی نیست که آنها ترجیح می دهند مسائل مربوط به تجارت را به طور دوجانبه حل کنند. منطق آنها ساده است: در روابط تجاری دوجانبه و بدون حضور سازمان تجارت جهانی، طرف قدرتمندتر می تواند اراده خود را بر روی طرف ضعیف تر تحمیل کند. در هر حال، تعرفه های تنبیهی ترامپ به وضوح نقض قوانین سازمان تجارت جهانی است؛ استدلال های وی مبنی بر اینکه واردات فولاد و آلومینیوم اروپایی امنیت کشور را تهدید می کند، در حقیقت تلاشی برای از بین بردن سازمان تجارت جهانی است. البته اتحادیه اروپا باید با آمریکای تحت حکومت ترامپ نیز مذاکره کند. اما اتحادیه اروپا نمی تواند ونباید نقض قوانین سازمان تجارت جهانی را بپذیرد.
در عین حال باید از توهمات خطرناک برحذر بود. جمهوری خلق چین نمی تواند جایگزین آمریکا به عنوان نزدیک ترین شریک گردد. چین قوانین سازمان تجارت جهانی را بیش از آمریکا نقض می کند. در داخل کشور نیز دیکتاتوری لنینیستی همچنان اعمال می شود. از سوی دیگر، متحدان اروپایی ها به ویژه کانادا نیز امکان دارد قربانیان دیگر سیاست های ترامپ باشند.
این کشور، با سنت های لیبرال و اجتماعی آن، شریک طبیعی اروپایی ها به شمار می رود. این یک طنز تلخ است که دقیقا هم اکنون در دادگاه قانون اساسی فدرال، دعوی چندین انجمن مخالف توافق نامه جامع تجاری و اقتصادی (ستا) با کانادا در جریان است. شاید هنوز نیاز است این نکته تکرار شود: اروپا در دنیا تنها مانده و باید برای هر شریکی که با موج پوپولیسم مخالف است، قدردان وسپاسگزار باشد.

مترجم: عطیه خرّم

(Visited 63 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید