شرکت نفتی هند به رغم اعمال تحریم ها به خرید نفت از ایران ادامه می دهد

وستی کافکازا (روسیه)

یک منبع در عرصه نفتی اعلام کرده است که در ماه ژوئن، شرکت نفتی دولتی هند Bharat Petroleum Corp به رغم تهدیدها در رابطه با اعمال تحریم ها از سوی امریکا، خرید یک میلیون بشکه نفت بیشتر از شرکت ملی نفت ایران را درخواست کرده است. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این گام شرکت BPCL نشان می دهد که کارخانه های فراوری مواد نفتی تلاش می کنند تا قبل از فرا رسیدن ماه نوامبر که قرار است، در آن ایام، مجددا تحریم های نفتی علیه ایران اعمال شود، حجم بیشتری از نفت ایران را خریداری کنند.
پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، از توافق هسته ای چشم پوشی کرد و از اعمال مجدد تحریم های امریکا علیه تهران سخن گفت، سرنوشت صادرات نفتی ایران نامشخص شد.
برخی از تحریم ها طی ٩٠ روز آینده و از روز ٦ ماه اوت و باقی تحریم ها و به ویژه، تحریم های مرتبط با عرصه نفتی طی ١٨٠ روز آینده و از روز ٤ ماه نوامبر آغاز خواهند شد.
کارشناسان می گویند: «در حال حاضر، تعداد درخواست ها برای نفت ایران افزایش یافته است. نفت ایران بهتر از دیگر انواع نفت ها است. شرکت BPCL نفت ایران را با شرایط خوبی خریداری می کند». ایران با ارسال تقریبا مجانی نفت خود به کارخانه های فراوری مواد نفتی هند در سال های ٢٠١٩ – ٢٠١٨ میلادی، موافقت کرده است که به طور چشمگیری، ارزش نفت ایران را در مقایسه با دیگر انواع نفت های رقابتی در منطقه کاهش داده است.
هند بعد از چین یکی از خریداران بزرگ نفت و یکی از معدود کشورهایی است که به همکاری اش با تهران در زمان اعمال تحریم های پیشین از سوی غرب ادامه داده است، زیرا دهلی نو فقط پایبند آن دست از محدودیت هایی است که از سوی سازمان ملل متحد اعمال می شوند. فعلا، خطر اعمال تحریم های امریکا به واردات نفت به هند و مکانیسم پرداختی ضربه ای وارد نکرده است.
شرکت هندی Reliance Industries Ltd که دارای مجموعه بزرگی از کارخانه های فراوری نفتی در جهان می باشد، قصد دارد، واردات نفت از ایران را متوقف کند، زیرا، اعمال تحریم های جدید امریکا خریداران را به توقف خرید نفت از تهران ناگزیر می سازد. انتظار می رود که این شرکت هندی در ماه اکتبر و یا نوامبر از نفت ایران چشم پوشی کند.
در این میان، یک منبع دولتی هند خبر داده است که از روز دوشنبه و برای یک هفته، هیات هندی متشکل از نمایندگان وزارت دارایی، صنعت نفت و وزارت امور خارجه به چندین کشور اروپایی سفر خواهند کرد تا راه های ادامه تجارت با ایران به رغم اعمال تحریم های امریکا را بررسی کنند.
کشورهای اروپایی تلاش می کنند، توافق هسته ای سال ٢٠١٥ میلادی، را نجات دهند و قصد دارند، بسته کمک های اقتصادی را برای متقاعد ساختن ایران برای باقی ماندن در این توافق تدارک ببینند. این منبع هندی گفت: «اروپا موضعی را در پیش گرفته است که این بار، متفاوت است. در حال حاضر، ما در یک قایق قرار گرفته ایم». هیات هند به فرانسه، آلمان، بریتانیای کبیر و بروکسل سفر خواهد کرد تا با مقامات دولتی و بانکداران دیدار کند. در حال حاضر، هند از طریق بانک آلمانی EIH پرداخت های خود به ارز یورو در رابطه با خرید نفت را انجام می دهد.
این منبع در ادامه افزود: «تحریم ها نه فقط به واردات نفتی مرتبط است، بلکه دست ما (کشورهای اروپایی و هند) را نیز می بندد، برای نمونه در زمینه بانکی. ما تمامی این مسائل و همچنین، گام های بعدی را بحث و بررسی خواهیم کرد».
سفر هیات هندی به اروپا بعد از سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به هند طی هفته جاری انجام خواهد شد. هند و ایران می خواهند به تجارت دو جانبه خود ادامه دهند.

مترجم: شادی اصغری

پاسخی بگذارید