تاریخ: ۱۱:۰۷ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۷
موضع ترامپ در مورد برجام خطرناک است

آنا پالاسیو وزیر پیشین امورخارجه اسپانیا

ال پاییس

موضع رئیس جمهوری آمریکا در مورد برنامه هسته ای ایران بیانگر خطرات جدی و مغایر با منطق برجام است.

با اعلام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا مبنی بر اینکه آمریکا به اعمال تحریم ها علیه ایران باز خواهد گشت، عمر کوتاه و عجیب توافق هسته ای امضا شده در سال ۲۰۱۵ معروف به برجام، وارد یک مرحله جدید و خطرناک شده است.
ترامپ فکر می‌ کند که با خروج از برجام می‌ تواند به ایران فشار آورد تا به یک توافق گسترده تر از برنامه هسته ای که شامل آزمایشات موشک های بالیستیکی، مسائل منطقه ای و حقوق بشری می‌ شود، دست یابد.
این دیدگاه از سوی «مایک پومپئو» وزیر امورخارجه آمریکا، یک هفته پس از اینکه ترامپ اعلام کرد از برجام خارج می‌ شود بیان شد. اما همانطوری که متحدان و شرکای آمریکا هشدار دادند، این یک حرکت بسیار خطرناک و مغایر با منطق اساس توافقنامه است.
تصمیم ترامپ برای خروج از برجام به رغم اینکه ایران به تمامی تعهدات خود در توافق عمل کرده، یافتن یک راه حل برای برنامه هسته ای ایران را دشوار می‌ کند به ویژه به این دلیل که موضع سرسخت ترین جناح ها را تقویت می‌ کند.
به طور کلی خروج از برجام، جهان را تهدید به محروم شدن از یک ابزار نوآورانه از نظر حاکمیت جهانی‌ و دیپلماسی چند جانبه هنگامی که بیش از هر وقت دیگر مورد نیاز است، می‌ کند
بر اساس برجام لغو تحریم ها اجازه مذاکره در یک چارچوب بهبود اقتصاد را می‌ داد که مردم ایران را به مزایای ملموس یک رویکرد معتدل و همکاری متقاعد می‌ کرد.
این امر دولت ایران را تشویق به دستیابی توافقات در مسائل بحث برانگیز دیگر می‌ کرد، دقیقا اثر متضادی که با ترک یکجانبه برجام از سوی ترامپ ایجاد شد.
برجام سنگ بنای یک راه حل وسیع تر بود.
فلسفه ترامپ، خطرات جدی در شرایط متغیر ایجاد می‌ کند. از یک طرف ، قدرت جابجا و پراکنده شده است و مدیریت و تفسیر بد جهانی‌ سازی باعث افزایش سردرگمی شده است.
در حال حاضر معلوم شده که دیگر نمی‌ توانیم به ساختارهای عمودی تحت سلطه غرب که طی‌ ۷۰ سال اخیر، نظم جهانی‌ را بر پایه قوانین تقویت کرده اعتماد کنیم.
با برجام قصد تقاضای تلاش بیشتر برای حل اختلافات بی‌ شمار میان ایران و سایر جامعه بین المللی را داشتیم .
آمریکا یک بخش مهمی‌ از این روند بود. ناتوانی‌ کامل ترامپ برای درک این استراتژی نوآورانه، خبر بدی برای ایران، جهان و آینده حاکمیت جهانی‌ است

 

پاسخی بگذارید