در حالی که اوپک و متحدانش خود را برای مذاکرات حساس ماه جاری میلادی در مورد افزایش تولید آماده می کنند، تولید نفت روسیه برای سومین ماه متوالی از میزان تعهد این کشور در قالب توافق کاهش تولید فراتر رفت.
تولید نفت روسیه همچنان بالاتر از توافق کاهش تولید نفت اوپک

بلومبرگ (آمریکا)

آمارهای وزارت انرژی روسیه نشان می دهد، تولید نفت این کشور در ماه می به ۱۰٫۹۷ میلیون بشکه در روز رسید که نسبت به ماه قبل از آن تغییری نداشت. این بدان معناست که میزان تبعیت روسیه از توافق کاهش تولید همچون ماه آوریل حدود ۹۵ درصد بوده است. در ماه مارس نیز روسیه تنها به میزان ۹۳ درصد از توافق تبعیت کرده بود. بر اساس توافق کاهش تولید روسیه باید روزانه ۱۰٫۹۵ میلیون بشکه نفت تولید کند.

روسیه و عربستان در ماه گذشته میلادی این سیگنال را ارسال کردند که ممکن است در نیمه دوم امسال تولید نفت خود را افزایش دهند. این اقدام هنوز باید به تصویب دیگر اعضای توافق کاهش تولید برسد. برخی از اعضا از جمله اکوادور مخالف این اقدام هستند. این ۲۴ کشور قرار است اواخر ماه جاری میلادی در وین تشکیل جلسه دهند و در مورد آینده توافق کاهش تولید تصمیم گیری کنند.
چند شرکت روسی خواهان افزایش تولید نفت هستند زیرا تولید کنندگان نفت قبلا به هدف کلیدی خود یعنی کاهش مازاد عرضه جهانی دست یافته اند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته، توافق با اوپک یک موفقیت بوده و «ما معتقدیم که بازار جهانی انرژی در حال حاضر متوازن است… هیچگاه قرار نبود توافق ما تا ابد پابرجا بماند.»

پاسخی بگذارید