گروه: اخبار
تاریخ: ۱۲:۰۹ :: ۱۳۹۷/۰۳/۱۳
پیش نویس قطعنامه انتقادی علیه ارتش اسراییل با وتوی آمریکا رد شد

کانه ناری ریوایچی

آساهی (ژاپن)


در درگیری که میان ارتش اسراییل و معترضان انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس در غزه، به وقوع پیوست ، شمار بسیار زیادی کشته و زخمی شدند. شورای امنیت سازمان ملل روز یکم ماه جاری از حملات ارتش اسراییل انتقاد و پیش نویس قطعنامه ای که در آن حفاظت جان شهروندان درخواست شده بود ، ارائه داد. ده کشور از میان پانزده کشور عضو از جمله کویت ، چین ، روسیه ، فرانسه ، پرو و ساحل عاج با پیش نویس قطعنامه موافقت کردند ، ولی آمریکا با استفاده از حق وتو آن را رد کرد.
کویت عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل و نماینده کشورهای عربی که پیش نویس قطعنامه را ارائه داده است ، حدود دو هفته در شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب قطعنامه رایزنی کرد ، ولی در نهایت مذاکره نمایندگان کویت با آمریکا به بن بست خورد و آمریکا روز قبل از رای گیری اعلام کرد:« از حق وتو استفاده خواهد کرد. »
نیکی هیلی ، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد ، در اجلاس روز یکم ماه جاری قطعنامه را « ‌بسیار جانبدارانه » توصیف و از آن انتقاد کرده است. وی در خصوص علت استفاده از حق وتو تصریح کرد:« با اینکه حماس مسوول اصلی جنایت در غزه به شمار می آید ، ولی با این حال در پیش نویس قطعنامه اسمی از حماس برده نشده است. »‌

پاسخی بگذارید