روسیه یک دشمن همیشه شرور؟ اشتباه است

توبیاس کایزر

دی ولت (آلمان)


جفری ساکس، اقتصاددان برجسته یک پیام روشن دارد: در مناقشه بر سر تعرفه ها و تحریم ها، ترامپ فقط زبان سختگیری و مقابله را درک می کند.
آمریکا می خواهد شرکت های اروپایی را در صورت کسب و کار با ایران مجازات کند. اتحادیه اروپا باید بلافاصله واکنش نشان دهد، در غیر این صورت اروپایی ها کنترل خود را بر این موضوع را از دست می دهند. آمریکا نمی تواند به راحتی شرکت های خارجی را مجازات کند؛ چنین چیزی عملی نیست. این اقدام ترامپ حقوق بین الملل و قوانین سازمان تجارت جهانی را نقض می کند و در تقابل با تصمیم شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
اتحادیه اروپا در حال حاضر قانون مسدود کردن را دوباره اعمال کرده و بر اساس آن اگر آمریکا مجازات هایی را اعمال کند، در صورت لزوم خسارات شرکت های اروپایی را جبران خواهد نمود. اما این کافی نیست. این بلاتکلیفی در موضوع تحریم های ایران و تسلیم شدن برای دریافت معافیت از تعرفه های تنبیهی آمریکا، برای اروپا شایسته و مناسب نیست. سیاست تهاجمی ترامپ یک آزمون واقعی برای اتحادیه اروپا است و قطعا باید برای او نتیجه نامطلوبی به همراه داشته باشد.
یک فرد مستبد مانند ترامپ فقط زبان مقابله و سختگیری را درک می کند. آیا آمریکا باید برای همیشه به اتحادیه اروپا زور بگوید؟ اگر اروپا در حال حاضر مقاومت نکند، دیگر در سیاست بین المللی جدی گرفته نخواهد شد. در صورتی که اروپا در حال حاضر تسلیم شود، آمریکا در آینده نیز به زور خواسته های خود را اعمال خواهد کرد.
اتحادیه اروپا باید این تحریم ها را نادیده بگیرد. شرکت های اروپایی باید به تجارت خود با ایران ادامه دهند. اگر هم آمریکا تصمیم به مجازات و مقابله با آنها بگیرد، اتحادیه اروپا باید به سازمان تجارت جهانی و سازمان ملل متحد و شورای امنیت مراجعه کند. این یک مشکل و موضوع جهانی است. شورای امنیت، روسیه و چین از اروپا حمایت می کنند.
البته این واقعیت را نباید فراموش کرد که روسیه هنوز هم تحت تحریم های اروپا قرار دارد. در این وضعیت، همکاری علیه ترامپ احتمالا برای هر دو طرف دشوار خواهد بود. برای روسیه، این تحریم ها دردناک بود، اما طرف مقابل نیز هزینه ای سنگین برای این اقدامات پرداخت کرده و بهتر است بروکسل و مسکو جلسه ای برگزار کرده و در مورد چگونگی از سر گیری تجارت و معاملات در دراز مدت مذاکره کنند. این ایده که روسیه یک دشمن بی رحم و سرسخت است و نمی توان با آن مذاکره کرد، اشتباه است. ناتو و آمریکا با اشتباهات فراوان خود باعث شده اند که اروپا در وضعیت فعلی قرار گیرد.
روسیه شریکی آسان نیست، اما اتحادیه اروپا نباید وانمود کند که از هر اشتباهی بری و مستثنی است. به منظور برقراری رابطه ای خوب، بهتر است ما (اروپایی ها و روس ها) چند قدم به عقب برداشته، نفس آرام و عمیقی کشیده و با یکدیگر صحبت کنیم.

پاسخی بگذارید