تاریخ: ۱۴:۳۶ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۸
در سخنان اردوغان نگرانی و حتی ترس موج می زند

بوریس کالنوکی

دی ولت (آلمان)


به علت وضعیت بد اقتصادی و کاهش ارزش لیر، رجب طیب اردوغان از هموطنان خود خواسته تا ارزهای ذخیره خود را به ارز در حال تضعیف ترکیه تبدیل کنند.
انتخابات ریاست جمهوری روز ٢٤ ژوئن برگزار خواهد شد و عرصه اقتصاد به گونه ای رفتار می کند که گویی از پیروزی احتمالی رئیس جمهور هراس دارد. او اعلام کرده بود که می خواهد در آینده، سیاست تعیین نرخ بهره را خود در دست بگیرد. این بدان معنی است که استقلال در حال حاضر شدیدا محدود شده بانک مرکزی ترکیه، به طور کامل از بین خواهد رفت.
اگر برای مصرف فوری به پول نیاز باشد، مبادله ارز در حال حاضر یک ایده خوب می باشد. اما کسی که پس انداز ارزی خود را به لیر تبدیل کند، در طولانی مدت می تواند پول زیادی را از دست بدهد. از ابتدای سال جاری، لیر حدود ٢٠ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
پیروزی های انتخاباتی بی وقفه اردوغان از سال ٢٠٠٠ تا کنون، به این علت است که ترک ها تحت حکومت وی وضعیت بهتری داشته و شاهد رشد اقتصادی، افزایش دستمزدها و کاهش بیکاری بوده اند. عامل اصلی به قدرت رسیدن وی، بحران بانکی و ارز ترکیه در اواخر ٢٠٠٠ و اوایل سال ٢٠٠١ می باشد.
وضعیت اقتصادی امروز، تقریبا مشابه وضعیت ١٨ سال پیش است. در آن زمان نیز ارزش لیر به طور چشمگیری در برابر دلار کاهش یافت، همه کالاها گرانتر شده و شرکت ها دیگر نمی توانستند وام های ارز خارجی خود را پرداخت کنند. هم اکنون امکان دارد وضعیت مشابهی رخ دهد. علت اصلی بحران سال ٢٠٠١/٢٠٠٠ فساد فراگیر، به خصوص در بخش بانکی دولتی بود. بر اساس اظهارات اکثر کارشناسان، فساد نیز یکی از مشخصه های نظام حکومتی اردوغان است.
اخبار بد اقتصادی به طور خودکار به این معنی نیست که اردوغان در انتخابات شکست خواهد خورد. به منظور تضمین پیروزی حتمی، اردوغان باید در همان دور اول انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود. در همان زمان نیز قانون اساسی جدیدی اعمال می شود که اردوغان از طریق رفراندوم با نتیجه بسیار تنگاتنگی (٥١,٨ درصد) به تصویب رساند.
آخرین نظرسنجی ها در ماه مه، محبوبیت او را ٤٣ درصد اعلام می کند. با وجود این که تقریبا همه رسانه ها تحت کنترل وی قرار داشته و بسیاری از مردم جرات نمی کنند که انتخاب های سیاسی خود را به نظرسنجان ابراز کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید