در حالیکه آژانس بین المللی انرژی اتمی از تشکیل تیمی از بازرسان برای بازگشت به کره شمالی برای بازبینی برنامه هسته‌ای این کشور در صورت توافق احتمالی آمریکا با پیونگ یانگ خبر می‌دهد اظهارات هفته جاری «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در مصاحبه اش با «ای بی سی نیوز» در مورد عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی به نوعی اعتبار این آژانس را زیر سوال برده است. بولتون در آن مصاحبه مدعی شده بود در مورد ایران بازرسی‌های مناسب انجام نشده است.
تاریخ: ۱۱:۲۷ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
تاثیر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران بر گفت‌وگوی ترامپ با رهبر کره شمالی

بلومبرگ (آمریکا)

در حالیکه آژانس بین المللی انرژی اتمی از تشکیل تیمی از بازرسان برای بازگشت به کره شمالی برای بازبینی برنامه هسته‌ای این کشور در صورت توافق احتمالی آمریکا با پیونگ یانگ خبر می‌دهد اظهارات هفته جاری «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در مصاحبه اش با «ای بی سی نیوز» در مورد عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی به نوعی اعتبار این آژانس را زیر سوال برده است. بولتون در آن مصاحبه مدعی شده بود در مورد ایران بازرسی‌های مناسب انجام نشده است.

اینگونه اظهارات مقامات آمریکایی که از بی اعتمادی آنها به عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی نشات می گیرد می تواند نه تنها قمار ترامپ با کره شمالی که قرار است در آینده نزدیک در سنگاپور انجام شود را با مشکل مواجه کند که آینده انرژی هسته‌ای و استفاده صحیح از آن را به خطر بیندازد.

بر اساس گزارشات محرمانه‌ای سازمان بین المللی انرژی اتمی  مقدار اورانیومی که طی بازرسی‌های مختلف این سازمان در سال گذشته مشاهده شد برای ساخت ۲۰۹ هزار بمب اتم کافی بود. مواد هسته‌ای بازبینی شده در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن ۲ و نیم درصد افزایش داشت.»

در سال گذشته میلادی، ۲۶۰ بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی، ۴۱۰ مورد بازرسی را در ایران انجام داده است؛ در مجموع بیش از ۲۰۰۰ شبانه روز را به طور مستقیم در مکان های مورد نظر حضور داشته و حتی زمانیکه به طور فیزیکی حضور نداشته اند، دوربین‌ها و وسایل ارتباطی آنها صدها هزار «انتقال اطلاعات از راه دور» را که در وین تجزیه و تحلیل می شد را انجام داده است.

در سال ۲۰۱۷ که دومین سال توافق هسته‌ای ایران بود بیش از ۳۵ بازبینی ناگهانی توسط آژانس در ایران صورت گرفته که حداقل در شش سال اخیر برای هر کشوری می تواند بیشترین تعداد ممکن باشد.

آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیز در ماه مارچ سال جاری گفته بود:«آژانس قوی‌ترین راستی‌آزمایی‌ها را در ایران دارد و به تمام اماکن مورد نیاز دسترسی داشته  است.»

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه هفته جاری و قبل از دیدار با ولادمیرپوتین هم خاطرنشان ساخته بود:«با مشکل بسیار حساسی روبرو هستیم.»

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام)  بر گفت‌وگوی ترامپ با کیم جون اون ، رهبر کره شمالی، در سنگاپور بی تاثیر نخواهد بود و این تصمیم ترامپ عامل بی اعتمادی دنیا به ویژه پیونگ یانگ به آمریکا خواهد شدمی شود

قابل ذکر است خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران اتحادیه اروپا را به تکاپو انداخته است برای حفظ درآمدهای کلان اقتصادی که از راه تجارت با ایران به دست آورند به دنبال راه های حفظ قرار داد هسته‌ای ایران بگردند.

روز گذشته اتحادیه اروپا و سه کشور بزرگ فرانسه،آلمان و بریتانیا در نشست بروکسل راه های مقابله با تحریم آمریکا را بررسی کردند.

در کنار اتحادیه اروپا، مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با تکیه بر گزارشات میدانی مبتنی برواقعیات خود در مورد ایران در تلاش‌اند برجام را فعال نگه دارند.

/ترجمه کالکو

پاسخی بگذارید