اروپایی‌ها به ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای هشدار داده بودند و این هفته تلاشی را برای سخت‌گیری بیشتر و جلوگیری از تشدید تنش‌ها در خاورمیانه آغاز کردند.
تاریخ: ۱۱:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
اروپا به دنبال نجات توافق هسته ای ایران

بلومبرگ (آمریکا)

اروپایی‌ها به ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای هشدار داده بودند و این هفته تلاشی را برای سخت‌گیری بیشتر و جلوگیری از تشدید تنش‌ها در خاورمیانه آغاز کردند.با هشدار «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان درباره سرنوشت نظم بین‌المللی با خروج آمریکا از برجام که به خطر افتاده است، آلمان، بریتانیا و فرانسه به تکاپو افتاده و ماموریت دیپلماتیکی را برای نجات این توافق آغاز کرده‌اند.

وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه قرار است روز سه‌شنبه در بروکسل با ظریف دیدار داشته باشند و درباره اقدامات بعدی گفت‌وگو کنند. سران اتحادیه اروپا هم روز بعد ضیافت شام غیررسمی با ایران خواهند داشت. «پیتر آلتمایر» وزیر اقتصاد آلمان روز دوشنبه به روسیه سفر کرده تا به آماده‌سازی نشستی بین «ولادیمیر پوتین» و «مرکل» که قرار است آخر هفته در سوچی انجام بگیرد، کمک کند.

این فعالیت‌ها بین امضاکنندگان اروپایی برجام و ایران نشان می‌دهد توافق آلترناتیوی برای برجام وجود ندارد.

یوری یوشاکوف دستیار سیاست خارجی کرملین که روز جمعه گفته بود ما سعی داریم در همه سطوح اهمیت حفظ توافق هسته‌ای را گوشزد کنیم . «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه پاریسی گفته بود: در حال حاضر توافق هسته‌ای تنها چشم‌انداز دیپلماتیک روی میز است. هیچ برنامه جایگزینی وجود ندارد. برنامه پشتیبان جنگ است.

بر اساس گزارش مرکز نظر سنجی «اوداکسا»، ۶۷ درصد مردم فرانسه فکر می‌کنند اروپا باید ترامپ را نادیده بگیرد و روابط تجاری‌اش را با ایران حفظ کند.

سوال اینجاست که آیا اعضای باقیمانده برجام می‌توانند منافع این توافق را که دسترسی به بازارهای نفت جهانی و سرمایه‌گذاری و تجارت است را به ایران برسانند یا خیر. ظریف در گفت‌وگوها با چین از رسیدن به هر تضمینی در این مورد باز مانده است.

نگرانی‌ها و خشم در میان کشورهای اروپایی به سبب تردیدی که متوجه کمپانی‌هایی است که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند افزایش یافته است.

«برونو لا مایر» وزیر مالی فرانسه روز جمعه به خبرنگاران گفت: فرانسه نمی‌تواند بپذیرد که آمریکا مثل پلیس جهان رفتار کند.

وی به مذاکراتش با «استیو منوچین» وزیر دارایی آمریکا و درخواست برای اعمال استثتا برای کمپانی‌های فرانسوی اشاره کرد و گفت: از وزیر دارایی آمریکایی خواستیم که اجرای تحریم‌ها را به تعویق بیاندازند به ویژه برای کمپانی‌هایی که در ایران سرمایه‌گذاری کردند .

«ولکر تریر» معاون رییس اتاق‌های بازرگانی آلمان هم در مصاحبه‌ای گفته که تنها  راه جلوگیری از آسیب دیدن در اثر تحریم‌ها مذاکره با آمریکاست اما این ساز و کار راحت به دست نخواهد آمد.

روز جمعه مرکل اعلام کرد: «ترامپ تیر آخر را به روابط فراآتلانتیکی زد. او با خروج از توافق پاریس به وضوح نشان داد نهادهای چندجانبه جهانی در بحران واقعی هستند. اگر همه به راحتی کاری که او کرد را بخواهند بکنند، این خبر بدی برای جهان خواهد بود.»

/ترجمه کالکو

پاسخی بگذارید