رئیس‌جمهور ترکیه در گفتگو با شبکه بلومبرگ از خروج آمریکا از برجام انتقاد کرد و گفت آنکارا از اعمال تحریم‌های واشنگتن علیه ایران به ستوه آمده است.
گروه: اخبار / سیاسی
تاریخ: ۱۶:۲۸ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
اردوغان : مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران هستیم

بلومبرگ (آمریکا)

 رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در گفتگو با تلویزیون بلومبرگ گفت: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اجرای دوباره تحریم‌ها علیه ایران کار صحیحی نیست.

او گفت: از شنیدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ستوه آمده‌ایم و چنین چیزی را به لحاظ آرامش منطقه صحیح نمی‌دانیم.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه خطاب به مقامات آمریکایی گفت: شما بر اساس چه چیزی ایران را مجازات می‌کنید؟ این‌ها کار‌های صحیحی نیست.

رجب طیب اردوغان گفت که بانک مرکزی نهادی مستقل است اما نمی‌تواند دستورات ارائه شده از سوی رئیس جمهوری را همزمان با تغییر سیستم اداره کشور به ریاست جمهوری نادیده بگیرد.رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: تمامی دستورات باید دقیقا براساس آنچه که رئیس جمهوری می‌گوید،‌ صورت بگیرد. بر این باوریم که این مساله می تواند باعث گام های مفیدی در آینده شود.

وی در ادامه گفت: مردم رئیس جمهور را مسئول می‌دانند. از آنجا که آنها از رئیس جمهور سوال می‌پرسند و خواستار پاسخ هستند، ما باید تصویری از رئیس جمهوری ایجاد کنیم که براساس آن، او در سیاستگذاری‌های پولی نقشی موثر داشته باشد.

اردوغان در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به حملات اخیر اسرائیل به غزه گفت: به شمار کشته‌ها نگاه کنید، این یک فاجعه است. نتانیاهو و ترامپ مسئول وقایعی هستند که در غزه روی داد.

او در پاسخ به سوالی درباره محاکمه حاکان آتیلا، معاون سابق رئیس هالک بانک این کشور، (به اتهام نقض تحریم‌های ایران) در دادگاه آمریکا نیز گفت: امیدوارم نتیجه این محاکمه به گونه‌ای باشد که زیانی به روابط آمریکا و ترکیه وارد نشود. حاکان آتیلا بی هیچ تردیدی بی گناه است. مجرم دانستن وی به مفهوم مجرم دانستن ترکیه است.

پاسخی بگذارید