تاریخ: ۱۲:۳۵ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
پیروزی سیاسی جدید اعراب بر اسرائیل

علاء ثابت

روزنامه الاهرام (مصر)

در تجزیه و تحلیل ناکامی رژیم صهیونیستی در عضویت در شورای امنیت با هماهنگی و همکاری کشورهای عربی و با توجه به نگرانی شدید موجود نسبت به شیوه ترامپ در مدیریت پرونده های مرتبط با منطقه خاورمیانه از جمله تصمیم آمریکا در خروج از توافق اتمی با ایران  می توان اینگونه نتیجه گرفت که رئیس جمهور آمریکا دیدگاه روشنی برای تصمیمات و اقدامات خود ندارد و هیچ توجهی به متحدان آمریکا چه در اروپا و چه در منطقه و نیز منتقدان و مخالفان خروج از توافق اتمی در داخل ایالات متحده ندارد.

هرچند کشورهای منطقه از رفتار و توسعه نفوذ ایران در منطقه نگرانند، اما راه مهار این نفوذ به خصوص برنامه موشکی ایران باید با هماهنگی با کشورهای ذیربط در منطقه صورت گیرد و یکسری اقدامات جایگزین برای تضمین تحقق این هدف در نظر گرفته شود نه اینکه صرفا این توافق ملغی گردد که این امر  موجب تسهیل دستیابی ایران به سلاح اتمی یا افزایش تنشی خطرناک می شود و ممکن است منجر به وقوع جنگی گسترده  و نابودی منطقه به جای نجات آن و رفع خطرات تهدید کننده در منطقه گردد.
از این رو بیانیه وزارت خارجه مصر ضمن اشاره به این نگرانی مشروع، خطرات فروافتادن در درگیری های بین المللی و منطقه ای که منطقه تحمل آن را ندارد، تبیین کرده است. بنابراین کشورهای عربی نباید صرفا به تایید یا مخالفت یا سکوت بسنده کنند و باید با ارائه دیدگاهی فراگیر زمام ابتکار عمل را در مسائل مرتبط با امنیت و آینده منطقه بدست بگیرند. زیرا شکاف بیشتر بین المللی و منطقه ای به ضرر ملت های منطقه است که ظاهرا ترامپ آنها را در محاسبات خود در نظر نمی گیرد به خصوص که اخیرا درصدد اجرای تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا به قدس بدون توجه به مواضع کشورهای عربی است، اقدامی که موجب تشدید آتش شعله ور کنونی و کاهش فرصت های صلح در سایه این سیاست سردرگم و بدون فکر آمریکا می شود. ما نیازمند توافق عربی و بین المللی به منظور خلع سلاح اتمی در منطقه و توقف دخالت های منطقه ای و بین المللی و حل بحران ها با مذاکره بر اساس قوانین بین المللی و منافع ملت های منطقه هستیم.

پاسخی بگذارید