تاریخ: ۱۷:۳۳ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
هشدارهایی از بیروت

عماد الدین ادیب

روزنامه الوطن  (مصر)

با توجه به حضور خود از یک ماه قبل در بیروت و پیگیری روند انتخابات پارلمان و رصد حوادث سوریه از نزدیک و احتمال انفجار اوضاع منطقه ای و نیز با توجه به اظهارات منابع مطلع از داخل پرونده سوریه می توان ملاحظاتی درباره تبعات تحولات اخیر و احتمال وقوع جنگ منطقه ای را اینگونه برشمرد:

۱- تاکید این منابع بر این است که وارد شدن ضربه به همه توانمندی نیروهای ایرانی در سوریه درست نیست و تهران همچنان قادر به زدن ضربات موشکی خود به اسرائیل است.

۲- اسرائیل اصرار  داشته که ضرباتش توسط ۲۸ جنگنده محدود و مشخص باشد تا منجر به گسترش واکنش ایران نگردد. ۳

– واقعیت قدرت نظامی ایران در نزد اسرائیل فاش شده بعد از آنکه رهبر کره شمالی تاکید کرده که منبع اول تسلیحاتی ایران است و جزئیات کاملی از فروش های تسلیحات کره ای به ایران را ارائه کرده است که شامل صنایع نظامی با استفاده از فناوری چینی است.

۴- نوعی تفاهم بین ایران و اسرائیل با نظارت روسیه در مورد درگیری نظامی صورت گرفته که شامل عدم ورود به عمق جغرافیایی یکدیگر می شود.

۵- اسرائیل بر «اصل بن گورین» در جنگ یعنی «جنگ سریع در سرزمین دیگران با کمترین هزینه» تمرکز دارد. اسرائیل درصدد افزایش کشاندن واشنگتن به تقابل مستقیم نظامی در سوریه با ایران است.

۶- احتمال قوی وجود دارد که کشورهای اروپایی تمایل آمریکا برای تحریم  تجاری و اقتصادی ایران را نادیده بگیرند و احتمال قوی تر اینکه اروپا درصدد مهار ایران و تلاش بلای قانع ساختن این کشور به برخی تعدیلات مناسب در توافق اتمی به جای خروج از آن و انفجار اوضاع می باشد.

پاسخی بگذارید