تاریخ: ۱۲:۱۱ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۲
خروج آمریکا از برجام اعلام جنگ بود

عبدالباری عطوان
رای الیوم (انگلستان)

آمریکا به همان شیوه ای که رژیم های حاکم بر عراق، لیبی و گرانادا را به بهانه در اختیار داشتن سلاح کشتار جمعی شیمیایی یا هسته ای تغییر داد هم اینک می خواهد با ایران تعامل کند.

از زمانی که نتانیاهو سخنرانی عجیب و غریب خود درباره اسناد فعالیت های مخفیانه هسته ای ایران را ارائه کرد معلوم بود که دولت ترامپ و تندرو های آن برای لغو توافق هسته ای با ایران و انتقال به سناریو تحریم ها به منظور گرسنه نگاه داشتن ملت ایران آماده می شوند نظیر کاری که با همتای عراقی آن کردند تا با اعمال شروط غیر عملی و تحقیرآمیز علیه ایران آن را وادار به تسلیم شدن و خلع همه تسلیحاتش و در نهایت برای سرنگونی آن اقدام کنند.

پاره شدن برجام توسط آمریکا حرف اصولگرا های ایران را به کرسی نشاند

ترامپ با این تصمیم خود هدیه گرانقدری به مخالفان توافق هسته ای اعطا کرد. خروج آمریکا از برجام حامیان برجام در ایران را نابود کرد و فرصتی طلایی به … [مخالفان برجام]در این کشور داد تا دست بالا را در حکومت داشته باشند، چون آن ها به افکار عمومی ایران خواهند گفت: به رغم اینکه حکومت را تحویل روحانی و جناح اصلاح طلب آن دادند، با مذاکرات برای دستیابی به توافق هسته ای با اکراه موافقت کردند و دشمنی و بی اعتمادی به آمریکا و غرب را کنار گذاشتند و برنامه هسته ای کشور را تعلیق کردند، اما این نتیجه اش شد.

مخالفت اتحادیه اروپا با این اقدام باج طلبانه آمریکا و پایبندی کشور های اصلی آن شامل آلمان، فرانسه و انگلیس به توافق هسته ای با ایران و تاکید بر پایبندی ایران به همه تعهدات خود موجب تقویت موضع ایران و صدور حکم برائت برای حکومت ایران می شود و همزمان اعلام جنگ آمریکا و خطر ها و فجایع آن را برای منطقه و دنیا محکوم می شود.

ترامپ به دنبال عملی کردن خواسته های نتانیاهو و رژیم وی به معنای واقعی کلمه است و به ابزاری برای تحقق خواسته های آن ها درباره حمله به ایران مبدل شده و برخی رژیم های عربی حاشیه خلیج (فارس) را هم پشت سر خود جمع کرده و می خواهد با اخاذی از ان ها منطقه را در حمام خون دیگری غرق کند به گونه ای که دلار های مانده در خزانه کشور های عربی حاشیه خلیج فارس را برای تامین هزینه های این جنگ بکارگیرد.

آمریکا خواهان خلع سلاح کامل ایران است

ما تا الان از ماهیت پاسخ ایران بی اطلاعیم، اما با توجه به سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که تصمیم ترامپ را جنگ روانی خوانده و تهدید به ازسرگیری غنی سازی اورانیوم کرد و همچنین اظهارات آیت الله خامنه ای، رهبر عالی ایران و علی ولایتی مشاور عالی آن ایران هرگز بر سر اصلاح برجام و از بین بردن برنامه موشکی خود مذاکره نمی شود و غنی سازی اورانیوم را با میانگین بالا از سر می گیرد، چون هدف از هر گونه مذاکره ای نابودی همه برنامه های هسته ای و بالستیک و تبدیل ایران به کشوری توریستی است.

ترامپ گوش به توصیه هیچ کدام از شرکای اروپایی خود برای ماندن در برجام نکرد، چون فقط از نتانیاهو و جراد کوشنر، دامادش و دیوید فریدمن، سفیرش در تل آویو و شخصیت هایی تندرو، نژادپرست و دشمن اسلام و مسلمانان نظیر جان بولتون مشاور امنیت ملی و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا حرف شنوی دارد.

اسرائیل بزرگ ترین بازنده هر جنگ تازه ای در منطقه است

جنگی به راه افتد از ما مردم منطقه اعم از اعراب و مسلمانان می خواهند قربانیان و تامین کنندگان پول آن باشیم، اما این جنگ به اهداف خود نخواهد رسید و اسرائیلی که برای به راه انداختن آن توطئه کرده و بزرگ ترین قدرت جهان را برای پیاده کردن نقشه هایش به خدمت گرفته بزرگ ترین بازنده آن خواهد بود و همین قضیه درباره آن رژیم های عربی منطقه خلیج فارس هم که بر طبل جنگ علیه ایران می کوبند صدق می کند.

ما پیش از این گفته ایم و حالا هم تکرار می کنیم اسرائیل هرگز از این جنگ سالم به در نخواهد رفت و سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله توصیه بحقی به یهودیان شهرک نشین در اراضی اشغالی کرد که برای نجات جانشان از این سرزمین بروند، چون اگر جنگی رخ دهد پناهگاه ها و زرادخانه های رژیمشان که آن ها را به نابودی خواهد کشاند هیچ فایده ای برایشان ندارد.

ایران خطری نیست که امنیت و صلح جامعه بین المللی را تهدید کند بلکه اسرائیل که سرزمین های عرب ها را غصب کرده و روزانه مرتکب کشتار می شود و آمریکایی که اجرای نقشه های ویرانگر آن را برعهده گرفته، خطر برای امنیت بین المللی هستند بنابراین اگر بخواهیم بین آمریکا و اسرائیل و جبهه مقاومت یکی را انتخاب کنیم، گزیه ما هرگز سنگر آمریکا و اسرائیل نخواهد بود، هر چه می خواهید بگویید کلام حق باید گفته شود.

پاسخی بگذارید