تاریخ: ۷:۲۷ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
چه وقت سوریه به اتحادیه عرب بازمی گردد

مکرم محمد احمد
روزنامه الاهرام (مصر)

مصر همچنان بر نجات کشور یکپارچه سوریه و سیطره ارتش سوریه بر همه اراضی این کشور تاکید دارد، اما مصر ممکن است برای اعزام نیروی حافظ صلح به سوریه تحت پرچم سازمان ملل و در چارچوب قعطنامه های بین المللی برای برقراری آتش بس کامل و تنها در چارچوب ترتیبات قانون اساسی مصر و بدور از این آشوب بین المللی و دخالت های خارجی از سوی ترکیه و اسرائیل و ایران آمادگی داشته باشد، سه قدرت های منطقه ای که دست از سر سوریه نمی کشند و علیرغم توافق آمریکا و سوریه برای آتش بس در سوریه فاجعه انسانی همچنان بر سر مردم سوریه است.

بدون شک تسلط مجدد ارتش سوریه بر مناطق مختلف این کشور با خروج نیروهای مسلح گام مثبتی در مسیر بازگشت ثبات به سوریه است. همینطور همین روند از سوی نخست وزیر عراق در پاکسازی مناطق مرزی از تروریست ها تحولی مثبت و مایه خویش بینی است. اما تداوم تهدیدات اردوغان در مورد اشغال مناطقی از سوریه نقض مستقیم قواعد و قوانین بین المللی و نقض آشکار استقلال سوریه است.

روشن است که حملات نیروهای ارتش اسرائیل به داخل اراضی سوریه با هماهنگی آمریکا و در عصبانیت از حضور ایران در سوریه صورت می گیرد که موجب پیچیده و خطرناک تر شدن اوضاع می گردد. زیرا برخوردهای مکرر اسرائیل و ایران در خاک سوریه در چارچوب جنگ غیرعلنی بین دو طرف و با تداوم جنگ نیابتی آشوب ناشی از دخالت های خارجی در امور سوریه استمرار می یابد.

گمان می کنم راه حل درست قبل از اعزام نیروهای عربی به سوریه و توسعه دایره جبهه بندی و برخورد نظامی در عرصه سوریه تسریع در صدور قعطنامه شورای امنیت در مورد توقف جنگ و دعوت همه طرف ها اعم از حکومت و مخالفان به بازگشت به مذاکرات ژنو و نوشتن قانون اساسی جدید سوریه وتصمیم برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تحت نظارت بین المللی و واگذاری سرنوشت بشار اسد به مردم سوریه در خلال انتخاباتی با حضور همه سوری ها و ایجاد زمینه نقش آفرینی اصلی اتحادیه عرب بعنوان یک طرف در روند حل فصل این بحران است.

همچنین موضوع بازگشت سوریه به اتحادیه عرب با حضور هیاتی مشترک از حکومت و مخالفان مساله ای مهم و معقول است و می توان هیات مذاکره کننده متشکل از حکومت و مخالفان را در جلسه ویژه ای که توسط دبیر کل اتحادیه عرب برگزار می شود، انتخاب کرد و طرف های دیگر عربی برای تسهیل این توافق و پیچیده کردن آن می توانند در این نشست شرکت کنند. زیرا غیبت اعراب در نقش آفرینی در حل و فصل این بحران نباید با پرداخت هزینه های جنگ یا بازسازی یا ماجراجویی با حضور نیروهای عربی در سوریه قبل از صدور قطعنامه ای شفاف از سوی شورای امنیت در مورد آتش بس موضعی نادرست است که با ساده ترین مفاهیم و شروط امنیت عربی تطابق ندارد.

پاسخی بگذارید