انتقاد شدید سرمقاله روزنامه دولتی الاهرام مصر از اعلام خروج ترامپ از توافق اتمی و تنش آفرینی و جنگ افروزی ترامپ در منطقه
تاریخ: ۶:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
خروج آمریکا از توافق اتمی

روزنامه  الاهرام (مصر)

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با اعلام خروج این کشور از توافق اتمی با ایران منطقه را در آستانه خطر جنگ و تنش های جدید قرار داد و بنزین بیشتری روی آتش شعله ور کنونی در منطقه خاورمیانه چه در سوریه یا عراق یا یمن پاشید و آن را شعله ورتر ساخت.
اما اگر این درست است که ایالات متحده حق دارد تصمیماتی را در راستای منافع خود در عرصه بین المللی اتخاذ کند، این حق جامعه بین المللی هم هست نگرانی خود را نشان دهد و از سناریوها و احتمالات ناشی از این تصمیم آمریکا ابراز ناراحت و ناخرسندی کند.

چرا که دشوار و سخت است که کشور بزرگی مثل ایالات متحده منافع خاص خود را درنظر بگیرد و منافع شرکای خود از قدرت های کوچک و بزرگ را در سطل زباله بیاندازد و نادیده بگیرد. توافق اتمی با ایران بین همه کشورهای انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان بعلاوه اتحادیه اروپا امضاء شده و همه این طرف ها مخالفت خود را با لغو یا اصلاح یا خروج یا مذاکره مجدد درمورد توافق اتمی اعلام کرده اند.
با این وجود توافق اتمی با ایران مقدس نیست و در صورت اثبات دستیابی  ایران به برنامه اتمی نظامی سری، آنطور که اسرائیل و ایالات متحده می گویند، می توان در آن تجدید نظر و اصلاح کرد.

مهم این است که ایالات متحده شرکاء و جامعه بین المللی را با ادله قاطع قانع سازد که ایران دروغ می گوید و عملا توانمندی اتمی نظامی خود را که تهدیدی برای ثبات و امنیت منطقه می باشد را توسعه و گسترش داده است. این مفهوم مشخصا در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه مصر آمده است، در جاییکه بر ضرورت وفای کامل ایران به تعهدات خود بر اساس معاهده عدم منع گسترش اتمی و توافق تضمیمات فراگیر با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر آن تاکید شده است، به نحوی که عدم دستیابی ایران بعنوان عضو این معاهده به سلاح اتمی را تضمین نماید و تلاش ها و فرصت های عاری سازی منطقه خاورمیانه از سلاح اتمی و دیگر سلاح های کشتار جمعی را تقویت کند. واقعیت این است که مصر کاملا نگران ثبات و صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه است و تلاش های سیاسی و دیپلماتیک فراوانی برای تحقق این هدف والا وارزشمند انجام داده است، تلاش هایی که در بیانیه وزارت خارجه مصر از آن بعنوان موضع ثابت مصر در حمایت از ضرورت حفاظت از امنیت و ثبات منطقه و ایمنی مردم آن توصیف شده است.

پاسخی بگذارید