تاریخ: ۹:۱۷ :: ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
چه کسی حرف های نتانیاهو را باور می کند؟

نبیل زکی

روزنامه الاخبار (مصر)

با توجه به عدم باور پذیری و اقناع بسیاری از تحلیل گران و نویسندگان و مورخان و کارشناسان امنیتی اسرائیلی یا آمریکایی از صحبت های نتانیاهو در کنفرانس مطبوعاتی در مورد تداوم فعالیت سری ایران برای تولید سلاح اتمی باید مطالب بسیاری را مد نظر قرار داد.

عوزی اراد مشاور سابق امنیت ملی اسرائیل گفت که نتانیاهو اطلاعات جدید و دلایل و مدارکی معتبر در اسناد خود نشان نداد که نقض توافق اتمی توسط ایران را ثابت کند. روی کاهانوفیس محقق اسرائیلی نیز گفت که نتانیاهو درصدد کشاندن اروپائی ها و ترامپ به خروج از توافق اتمی بعنوان مساله ای ضروری بود.

دوف حنین عضو اردوگاه جنگ طلبان  نیز صیهونیستی  گفت که نتانیاو تنها راه درست برای به تسلیم واداشتن ایران را اعمال زور می داند و هر کاری را برای لغو این توافق و کشاندن غرب به رهبری آمریکا به درگیری نظامی با ایران انجام می دهد و نتانیاهو اسرائیل را به سوی خودکشی دست جمعی سوق می دهد.

یائر لیبد رئیس حزب «بدنبال آینده» اسرائیل نیز مخالف خروج آمریکا از توافق اتمی بدون حمایت اروپاست. جاستین ریموند نویسنده آمریکایی معتقد است که حرف های نتانیاهو  چیز زیادی در برنداشت و اسناد او هم نشانگر درستی همه اطلاعات قبل از توافق است.

ایران تا سال ۲۰۰۳ برنامه اتمی داشته که متوقف شده و تلاشی برای از سرگیری آن صورت نگرفته است.

به نظر می رسد که نتانیاهو نگران است که ترامپ بدلیل دیدار آتی اش با رهبر کره شمالی درمورد خروج از توافق اتمی تردید کند. پاتریک کوکبرن نویسنده مشهور آمریکایی نیز می گوید که نتانیاهو از ارائه هر گونه دلیلی مبنی بر نقض توافق از سوی ایران ناتوان ماند و اسناد نیم تنی وی اسناد تاریخ گذشته مربوط به دوره قبل از ۲۰۰۳ است. اما نویسنده و تحلیلگر و مورخ آمریکایی

گریث گورتر با به تمسخر گرفتن اظهارات نتانیاهو در مورد کشف محموله ۵۵ هزار پرونده و سی دی از مرکز بسیار سری در تهران بدست سازمان اطلاعات اسرائیل می نویسد: چگونه سران ایران آرشیوی چنین سری و حساس نظامی را در یک انبار کوچگ آهنی بدون محفاظت در مقابل حرارت نگهداری می کردند تا این ثروت اطلاعاتی نابود شود! در عکس ماهواره ای از این انبار نیز هیچ نشانه ای از وجود حفاظت یا حتی درهای بسته با قفل عادی وجود ندارد!

پورتر معتقد است که این اسناد ساختگی است که توسط خود اسرائیل تهیه شده  و اظهارات نتانیاهو هم نتیجه معکوس داشته و بسیاری تاکید کردند که توافق اتمی موجب بازداشتن ایران از ادامه روند توسعه هسته ای شده است….اما سرنوشت دویست کلاهک اتمی اسرائیل چه می شود و چرا کسی درباره آنها حرفی نمی زند؟

پاسخی بگذارید