خطرناک ترین کشور خاورمیانه

آلبرتو نگری

تیسکالی نیوز (ایتالیا)

امریکا و متحدان عربی و غربی اش تلاش دارند تا ایران را به حمایت از تروریسم جلوه دهند. واقعیت این است که اسرائیل، امریکا و عربستان سعودی آماده پذیرفتن ایران به عنوان کشوری مستقل و حاکم نیستند.
ایرانیها توانایی حفظ استقلال کشوری با۲۵۰۰ سال قدمت را دارند. نفوذ تاریخی ایران بسیار گسترده است و از قلب خاورمیانه تا آسیای مرکزی می رسد. ایرانی ها فقط یک حکومت نیستند بلکه یک فرهنگ هستند. به همین دلیل است که غرب و متحدانش می خواهند این کشور را تابع خود کنند.
ایران یک کشور مستقل است که هرگز تسلیم دستورالعمل های غرب نمی شود به همین دلیل غرب و متحدانش از آن می ترسند و می خواهند این کشور را تابع خود کنند. ما یقین داریم که هدف آمریکا و متحدان منطقه ای اش یعنی اسرائیل و عربستان در جنگ های خاورمیانه، ایران است. ترامپ و مکرون نیز می خواهند از توسعه ایران در سوریه، لبنان و یمن جلوگیری کنند، این دقیقا آن چیزی است که صهیونیست های اسرائیل و وهابیون سعودی می خواهند.
۲۲ سپتامبر سال ۱۹۸۰ میلادی، یک سال پس از پیروزی انقلاب ایران که منجر به سرنگونی شاه شد ، صدام حسین به ایران حمله کرد. در آن زمان همه فکر می کردند که ایران بدون چتر (حمایتی) امریکا تضعیف شده است و اینکه بسادگی می تواند سقوط کند. بدین ترتیب صدام حسین مورد حمایت کشورهای خلیفه نشین خلیج فارس قرار گرفت که در طول ۸ سال جنگ ۵۰ الی ۶۰ میلیارد دلار به بغداد برای پیروزی در جنگی که در آن حتی یک میلیمتر از مرز شط العرب تغییر نکرد، کمک کردند. بغداد حتی از سوی روسیه و قدرت های غربی نیز حمایت می شد. فرانسه، انگلیس و ایتالیا نیز به عراق سلاح می فروختند. اما این جنگ با بدهکاری صدام به شیوخ خلیج فارس و بانک های غربی پایان یافت، تا جایی که صدام در ماه اوت ۱۹۹۰ برای جبران این بدهی ها کویت را اشغال کرد.
در سال ۲۰۰۳ میلادی، امریکا با سرنگون کردن صدام حسین، عراق را به ایران هدیه کرد. همچنین جنگ نیابتی علیه بشار اسد در سوریه، با این باور که رژیم دمشق در عرض چند ماه متلاشی می شود، علیه گسترش ایران براه افتاد. محاسبه اشتباهی که پس از مداخله روسیه منجر به ایجاد یک شکاف در قلب خاورمیانه شد.
امریکا پس از ۱۰ سال اشغال عراق و عقب نشینی از این کشور، هیچ حرکتی برای متوقف کردن داعش که در سال ۲۰۱۴ موصل را اشغال کرد، انجام نداد. این سپاه پاسداران ایران به ریاست قاسم سلیمانی بود که ارتش به هم ریخته عراق را مجددا سازماندهی کرد.  عربستان سعودی ۳ سال است که مردم غیر نظامی در یمن را بمباران می کند ولی نتوانسته است حوثی ها شیعی را شکست دهد. آنها (حوثی ها) سال ها است که به تنهایی می جنگند در حالی که همه در غرب به این مساله بی توجه هستند. اسرائیل ۲۰۰ کلاهک هسته ای دارد و ده ها سال است که به نقض تمام قطعنامه های سازمان ملل ادامه می دهد ولی مورد تشویق ترامپ قرار می گیرد و آمریکا همواره در شورای امنیت سازمان ملل از حق وتو برای حمایت از تل آویو استفاده کرده است.
عربستان سعودی مهم ترین خریدار سلاح از امریکا و فرانسه است و تولیدات ناخالص ملی اش دو برابر ایران است اما توانایی پیروزی در یک جنگ در حیاط خانه (یمن) را حتی تحت هدایت امریکایی ها ندارد. این چیزی است که موجب ترس غرب و متحدانش شده که می خواهند ایران را تابع خود کنند.
یک استاندارد دوگانه وجود دارد که نیم قرن است سیاست خاورمیانه را سمی می کند و بخاطر همین سیاست دوگانه است که نمی توان با ایران از سال ۱۹۷۹ تحت تحریم قرار دارد.
آمریکا با هدف گرفتن آن دسته از بانک های غربی که به تهران اعتبار می دهند، نخستین کشوری محسوب می شود که به برجام احترام نگذاشته است، اما این موضوع جدیدی نیست.

پاسخی بگذارید