تاریخ: ۹:۳۲ :: ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
پاسخ قاطع ظریف به بسته اروپا؛ یا همین برجام یا هیچ

در حالی که کمتر از یک هفته به اعلام نظر آمریکا درباره برجام باقی مانده، ظریف در واکنش به انتشار جزئیات جدید از بسته پیشنهادی اروپا خطاب به آمریکا تأکید کرد برای برجام یک راه بیشتر نمانده و آن انجام تعهدات توسط آمریکاست، نه ارائه امتیازات بیشتر از جانب ایران. در همین حال  طبق یک نظرسنجی در آمریکا که توسط  «مورنینگ کانسالت» و «پولیتیکو» انجام شده، ۵۶ درصد مردم با خروج آمریکا از برجام مخالف هستند که این رقم بالاترین میزان محبوبیت توافق هسته ای در آمریکاست.
همزمان اظهارنظرها درباره احتمال باقی ماندن ترامپ در برجام هم افزایش یافته است؛ یک نماینده جمهوری خواه نزدیک به رئیس‌جمهور آمریکا گفت که ترامپ احتمالا در ۲۲ اردیبهشت از برجام خارج نمی‌شود بلکه توافق به مدت کوتاهی تمدید خواهد شد تا بر سر توافق جدید مذاکره کند. به گزارش فارس، مارک میدوز ضمن اعلام این خبر افزود: احتمالاً ترامپ در توافق هسته‌ای باقی می‌ماند زیرا نمی‌خواهد این مسئله به مانعی در مذاکرات با کره‌شمالی و چین تبدیل شود.
در همین زمینه هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد در مذاکره با شرکای اروپاییِ آمریکا، نگرانی‌های واشنگتن درباره توافق ایران مورد خطاب قرار گرفته و دو طرف به دنبال راه‌هایی برای تقویت برجام هستند. همچنین سخنگوی کاخ سفید گفت: هنوز رئیس جمهور آمریکا تصمیمی درباره برجام نگرفته است. خود ترامپ هم  با تأکید بر این که هیچ کس از تصمیمش اطلاعی ندارد، گفت: منظور ما این نیست که قصد مذاکره بر سر یک توافق جدید را نداریم. باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد!
جزئیات رویترز از بسته جدید اروپا برای ترامپ
در همین حال رویترز به نقل از چند منبع آگاه جزئیات طرح اروپا برای متقاعد کردن ترامپ را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، انگلیس، آلمان و فرانسه توافق کرده اند در صورت خارج نشدن آمریکا از توافق هسته‌ای، در قبال برنامه موشکی ایران، حضور این کشور در سوریه و یمن و همچنین بازدید از تاسیسات هسته‌ای آن موضع سختگیرانه‌تری اتخاذ کنند. به گزارش فارس، یک دیپلمات ارشد به رویترز گفت: «به دنبال پیدا کردن فرمولی صحیح برای برآورده کردن انتظارات آمریکایی‌ها و اقدام نکردن علیه توافق هسته‌ای هستیم.» به عنوان یک نشانه دیگر از تلاش اروپا می توان به گفت و گوهای روزنامه فایننشال‌تایمز اشاره کرد که به نقل از منابع آگاه نوشته مقام‌های اروپایی و آمریکایی با مجازات ایران در صورت ساخت موشک‌های قاره‌پیما به عنوان بخشی از پیش‌نویس «توافق مکمل» برجام توافق کرده‌اند.
روایت فایننشال تایمز از سناریوی اروپا برای خروج آمریکا از برجام
به گزارش باشگاه خبرنگاران، چند مقام اروپایی دیگر نیز به رویترز گفته‌اند اروپا در عین حال نیم نگاهی به خروج آمریکا از برجام دارد به طوری که در حال بررسی اجرای مجدد «قوانین بازدارنده» دهه ۹۰ برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی علیه ایران است. این موضوع را روزنامه «فایننشال تایمز» هم گزارش کرده و نوشته است: گفته می‌شود اتحادیه اروپا «طرح‌های احتیاطی» را آماده کرده تا در صورت خروج آمریکا از برجام، از سرمایه‌گذاری اروپایی در ایران، که سال گذشته به بیش از ۲۰ میلیارد یورو رسید، محافظت کند. دراین باره یک مقام فرانسوی به رویترز گفت: «اگر نتوانیم ترامپ را قانع کنیم که از برجام خارج نشود، بهترین راه حلی که داریم این است که آمریکایی‌ها را مجاب کنیم تا شرایط تسهیل ادامه تجارت شرکت‌های ما در بخش غیرنفتی را حفظ کنند.»
مرکل: مذاکرات با ایران باید گسترده تر از برجام شود
مرکل، هم در موضعی همسو با این گمانه زنی ها، گفته است توافق هسته‌ای نباید لغو شود بلکه باید چارچوب مذاکرات مرتبط با آن گسترده تر شود. مرکل خواستار بررسی برنامه موشکی و نفوذ سیاسی ایران در سوریه شده و ادعا کرده که این موضع بیشتر اعضای اتحادیه اروپاست. به گزارش تابناک، منابع دیپلماتیک اروپایی به روزنامه رأی‌الیوم گفته‌اند که ایده مرکل، به جای لغو برجام، به دنبال انجام یک «بده بستان» با ایران درباره «حضور نظامی» آن در سوریه است. به موجب این بده بستان، روابط تجاری و سرمایه‌گذاری خارجی با ایران حفظ می‌شود.در عین حال وزیر خارجه کشورمان پنج شنبه با انتشار یک فیلم، تأکید کرد برای توافق هسته‌ای تنها یک راه وجود دارد و آن پایبندی کامل آمریکا به تعهداتش است نه امتیازدهی. ظریف در این فیلم، به زبان انگلیسی با اشاره به این که برخی دولت‌های اروپایی به تازگی برای راضی نگه‌داشتن «دونالد ترامپ» امتیازهای بیشتری را از طرف ایران به او وعده داده‌اند، تاکید کرد: «این امتیازدهی‌ها، یک توافق جدید است که شامل مسائلی است که همه ما تصمیم گرفتیم از مذاکرات ما مستثنا شود که ظرفیت‌های دفاعی ایران و نفوذ منطقه‌ای از آن جمله است.» وی خطاب به اروپایی‌ها و آمریکا تاکید کرد: «بگذارید یک بار برای همیشه این مسئله را برای شما روشن کنم. ما نه امنیت خود را تضعیف می‌کنیم و نه بر سر توافقی که با حسن‌نیت به دست آورده‌ایم، مذاکره یا چیزی اضافه می‌کنیم.» وی در پایان به آمریکا هشدار داد یا به تعهداتش ذیل برجام پایبند باشد یا این که تمام مسئولیت عواقب عمل نکردن به تعهدات، فقط و فقط بر عهده واشنگتن است.
/ روزنامه خراسان

پاسخی بگذارید