درحالی که بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت جهان درحال افزایش صادرات نفت خود به چین است، پالایشگاه‌های نفتی اروپایی درحال از دست دادن محموله‌های نفت روسیه هستند.
افزایش صادرات نفت روسیه به چین و کاهش صادرات نفت این کشور به اروپا

براساس برنامه‌های بارگیری نفتکش‌ها، روسیه در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل به طور متوسط ۱۹درصد کمتر از طریق بنادر اصلی خود در دریای بالتیک و دریای سیا نفت صادر خواهد کرد. در عین حال میزان نفت ارسالی روسیه از طریق خط لوله به چین در ۳ماهه نخست امسال ۴۳درصد افزایش یافته است.

به گفته آلان گلدر، معاون پالایش و بازارهای نفت موسسه وود مکنزی، این تغییر جهت جریان صادرات نفت روسیه احتمالا پالایشگاه‌های اروپایی را ناگزیر خواهد کرد تا به دنبال جایگزینی برای نفت خام روسیه بگردند. آمارهای موسسه‌یی تی سی ترید مپ نشان می‌دهد که میزان واردات نفت قاره اروپا از روسیه بیش از هر کشور دیگری است. اروپا احتمالا جای خالی نفت خام روسیه را با محموله‌های نفتی از خاورمیانه همچنین امریکا پر خواهد کرد.

گلدر می‌افزاید:«از این پس خاورمیانه نفت خام ترش کمتری به آسیا ارسال خواهد کرد زیرا به دلیل تغییر جهت صادرات نفت روسیه، نفت ترش خاورمیانه باید به اروپا برود.» به دلیل فعالیت‌های تعمیر و نگهداری پالایشگاه‌ها در اروپا، این کاهش عرضه نفت روسیه فعلا منجر به افزایش قیمت نفت در بازار قاره سبز نشده است. به دلیل عملیات تعمیرات پالایشگاه‌ها همچنین رشد صادرات نفت امریکا به اروپا، قیمت نفت خام اورالز روسیه در بازار اروپا به پایین‌ترین رقم حدود ۴سال گذشته رسیده است. براساس این گزارش، بخش عمده‌یی از واردات نفت چین از روسیه از طریق خطوط لوله و محموله‌های دریایی از بندر کوزمینو در شرق روسیه صورت می‌گیرد. براساس گزارش شرکت ترانسنفت، کل صادرات نفت روسیه به چین از طریق خط لوله در ۳ماهه نخست امسال با جهشی ۴۳درصدی به حدود ۷۵۰هزار بشکه در روز رسیده است.

پاسخی بگذارید