اسرائیل در‌ پی ‌تحریک ایران

سیدجلال ساداتیان

تحرکات اخیر تل‌آویو در سوریه و حمله اخیر به پایگاه‌های نظامی سوریه نشان می‌دهد، این رژیم برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای تهران درحال ایجاد شرایطی برای عکس‌العمل ایران است. عمده آتش افروزی‌ در این منطقه با رژیم اسرائیل است و حتی عربستان توسط این رژیم به دشمنی با تهران تحریک می‌شود.

اسرائیل جاه‌طلبی‌های عربستان را تحریک مي كنى چرا که در صورت تضعیف ایران، ریاض به قدرت مطلق منطقه تبدیل خواهد شد. در نتیجه لابی‌های صهیونیستی و عربی درحال آتش افروزی در منطقه هستند. در این مسیر تل‌آویو توطئه‌های فراوانی انجام داده از جمله اینکه به وسیله عربستان داعش را در منطقه ایجاد کرد اما از قضا سرکنگبین صفرا فزود. داعش حیثیت عربستان را برد، به‌گونه‌ای که عربستان مجبور شد پا پس بکشد.

در مرحله بعد اسرائیل درصدد برآمد با حمایت از استقلال اقلیم کردستان بر نفوذ ایران در بین‌کردها اثر بگذارد که اجماع کشورهای منطقه این فتنه را نیز به حاشیه برد. در مرحله بعد اسرائیل به یاری عربستان به دنبال ایجاد بحرانی علیه ایران با پروژه استعفای سعد حریری بود تا شاید هواداران وی با حزب‌ا… درگیر شده و با ورود حزب‌ا… به مناقشه داخلی، نفوذ ایران در لبنان کاهش یابد که این فتنه نیز با درایت سیدحسن نصر‌ا… و رئیس جمهور لبنان خنثی شد.

در مرحله بعد به دنبال حمله به مواضع حزب‌ا… در سوریه بودند که در این راستا یک هواپیمای خود را از دست دادند و کوشیدند به بهانه سقوط این هواپیما علیه حزب‌ا… و ایران اجماع ایجاد کنند که در این پروژه نیز ناکام ماندند.

درحال حاضر به دنبال آن هستند که مواضعی را که از نظرشان پایگاه ایران در سوریه است، مورد حمله قرار دهند. کما اینکه به تیفور حمله و اعلام کردند چند فرمانده ارشد ایرانی کشته شدند تا پای ایران را به درگیری مستقیم با خود کشیده و دولت‌های غربی علیه ایران در سوریه بسیج شوند. تل‌آویو تلاش می‌کند ایران را وارد درگیری کند تا آمریکا را پشت خود داشته باشد، اما شرایط در انتها به نفع تل‌آویو تمام نشده است. چون ایران به واسطه سقوط داعش دست بالایی در منطقه پیدا کرده و ثانیا ایران دست برتری درمذاکرات دارد.

در هر صورت اتفاقات حال حاضر منطقه به نفع اسرائیل نیست اما آمریکا نیز نمی‌خواهد درگیر جنگ شود. آمریکا به دنبال آن است که از بحران در منطقه بیشترین استفاده را داشته باشد. کما اینکه حتی به عربستان اعلام کرده اگر قرار است در سوریه بماند باید هزینه‌های آن تامین شود. در نتیجه تمامی اقدامات تل‌آویو حسابگرانه و در چارچوب و در راستای بهره‌برداری از منطقه است آمریکا نیز به دنبال امتیازگیری از رقبا در منطقه است. اگر آمریکا وارد درگیری نظامی شود به این معناست که تل‌آویو و آمریکا به درگیری نظامی با روسیه تن داده‌اند. در نتیجه آمریکا به شدت دست به عصا حرکت می‌کند اما اسرائیل به دنبال آن است که بهانه لازم را ایجاد کند تا آمریکا وارد جنگ شود.

/روزنامه آرمان

پاسخی بگذارید