تاریخ: ۱۱:۰۰ :: ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
تناقض ترامپ در تقابل با ایران و کره‌شمالی

واشنگتن پست

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هفته گذشته در پایان دیدارش از آمریکا اندکی بی‌پرده صحبت کرد. وی علی‌رغم درخواست‌هایش از ترامپ گمانه‌زنی کرد رئیس‌جمهور آمریکا در نهایت تصمیم می‌گیرد از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود. به گفته وی، این اقدام ارتباط چندانی با شرایط سیاسی حاکم بر خاورمیانه ندارد. وی افزود: «به باور من، او به دلایل داخلی از این توافق خارج خواهد شد.» مکرون همچنین خروج از برجام را در میان‌مدت و درازمدت دیوانگی خواند.
نتیجه‌گیری مکرون در این خصوص که ترامپ می‌کوشد به وعده‌های انتخاباتی خودش عمل کند و میراث سلفش را از بین ببرد، موضوع تازه‌ای نیست. اما این موضوع از این حیث جالب است که ترامپ از تعامل دیپلماتیک با کره‌شمالی حمایت و تعاملات دیپلماتیک با ایران را تقبیح می‌کند.
ترامپ از کمپین دولتش در وارد آوردن فشار شدید بر کره‌شمالی خشنود است؛ موضوعی که به ادعای وی عامل ملاقات روز جمعه رهبر کره‌شمالی با رئیس‌جمهور کره‌جنوبی بود. این نشست که در کره‌جنوبی برگزار شد، نتایج مثبتی درباره عاری کردن شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای و خوش‌بینی درباره دیدار ترامپ با رهبر کره‌شمالی به همراه داشته است.
اما اگر طرح ترامپ درباره کره‌شمالی به نتیجه برسد، احتمالاً با توافق هسته‌ای ایران که رئیس‌جمهور آمریکا می‌کوشد آن را از بین ببرد تفاوت چندانی نخواهد داشت. توافقی که میان ایران و گروهی از قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ شکل گرفت حاصل چندین ماه مذاکره هماهنگ نبود؛ بلکه از سال‌ها دیپلماسی گسترده‌تر نشأت می‌گرفت.
گرچه این توافق عملاً برنامه هسته‌ای تهران را متوقف کرده است، منتقدانش در دولت ترامپ می‌گویند برجام امتیازاتی اقتصادی در اختیار ایران قرار می‌دهد بی آنکه برای نقش بزرگترش در بحران‌های متعدد خاورمیانه فکری کرده باشد. اما در همین اثنی کاخ سفید احتمالاً در حال ایجاد سناریویی است که به کره‌شمالی اجازه می‌دهد از امتیازاتی مشابه برخوردار شود؛ بی آنکه تغییری در ساختار حکومتی خود ایجاد کند.

پاسخی بگذارید