اعراب و آینده توافق اتمی ایران

محمد المنشاوی

روزنامه الشروق (مصر)

با توجه به نزدیک شدن موعد تصمیم گیری ترامپ درباره تمدید یا اعلام خروج آمریکا از توافق اتمی از سوی ترامپ ، همچنین اشاره به مصاحبه محمد بن سلمان با مجله آتلانتیک و نگرانی فزاینده سعودی و تغییر و تحول در اوضاع ژئواستراتژیک مشرق عربی و منافع حیاتی اعراب، می توان اینگونه نتیجه گرفت که اعراب ایمان دارند که ایران بازیگری مهم و قدرتمند است که بر روند امور سوریه و یمن سیطره دارد و ایمان دارند که ایران عرصه سیاسی عراق و همچنین لبنان را از طریق حمایت از حزب ا… مدیریت می کند.

رهبری سعودی معتقد است که تداوم توافق اتمی منجر به افزایش قدرت ایران و تهدید این کشور خواهد شد و شاهد این امر با حمایت ایران از حوثی ها در یمن هستیم که تهدیدی مستقیم برای دولت سعودی است. همچنین توافق اتمی از دید کشورهای شورای همکاری خلیج فارس منجر به شکاف های بی سابقه و دشمنی بین سعودی و امارات به همراه بحرین و مصر از یکسو و از سوی دیگر قطر و افزایش خریدهای تسلیحاتی کشورهای خلیج فارس علیرغم کاهش شدید قیمت نفت شده است و پیچیدگی و خطر نقشه درگیری ها در منطقه ضرورت خرید تسلیحاتی بیشتر را از سوی طرف های عربی ایجاب می نماید.

ترامپ در مصاحبه مطبوعاتی با ماکرون اهانت به سران کشورهای خلیج فارس را فراموش نکرد و در ادامه فهرست طولانی اهانت های خود از سه سال قبل تاکنون تاکید کرد که کشورهای ثروتمند منطقه خاورمیانه، باید هزینه های زیادی را برای حمایت از کشورهای شان بپردازند. ترامپ افزود واشنگتن ۷ تریلیون دلار برای حمایت از این کشورهای ثروتمند پرداخته  و افزود که دولت وی سربازان این کشورها را جایگزین سربازان آمریکایی در منطقه خواهد کرد و برخی کشورهای منطقه یک هفته هم بدون حمایت آمریکا دوام نمی آورند.

حکام اعراب علیرغم سفرهای متعدد خود به واشنگتن و دیدارهای مکرر و دست دادن های گرم با ترامپ، آمریکا و ترامپ را نشناختند و هیچ کس مشخصا نمی داند که منظور ترامپ از اینکه می گوید کشورهای ثروتمند، کدام کشور است و اینکه آیا منظور وی فقط سعودی است یا همه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس؟

اما آنچه می دانیم این است که واشنگتن رئیس جمهوری دارد که بدنبال به غنیمت بردن هر چه ببشتر ثروت اعراب است و اینکه ایران یکی از کشورهای منطقه است که در گذشته بوده و در آینده هم خواهد بود و حکیمانه و عاقلانه نیست که اعراب آمریکا را تحریک کرده  و پوشش سیاسی لازم را برای اجرای طرح ها و برنامه های ترامپ بدون توجه به منافع و خون و جان اعراب ایجاد کنند.

پاسخی بگذارید