گروه: اخبار
تاریخ: ۹:۴۰ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
بشارالجعفری: مخالفان قطعنامه روسیه در فرایند سیاسی حل بحران سوریه نقشی نخواهند داشت

شبکه تلویزیونی الجزیره

نماينده دائم سوريه در سازمان ملل متحد گفت: کشورهايي که به پيش نويس قطعنامه روسيه رأي منفي دادند نقشي در فرايند سياسي حل بحران سوريه نخواهند داشت.
به گزارش شبکه تلويزيوني الجزيره عربي بشار الجعفري پس از آنکه قطعنامه پيشنهادي روسيه درباره محکوميت حمله صورت گرفته عليه سوريه در شوراي امنيت رأي نياورد، خاطرنشان کرد: صحنه اي که دقايقي پيش شاهد آن بوديم بسيار ناراحت کننده بود.

در اين شورا کساني هستند که ترجيح مي دهند چشمان خود را بر اين مطلب ببندند که يک سوم خاک سوريه در اشغال نظامي مستقيم آمريکا است، و با اين حال همين ها به جزئيات ريزي مي پردازند و آن را نکته اصلي به حساب مي آورند. نه، اينها بايد توجه داشته باشند که عرصه سياسي از اين، بسيار خطرناک تر است. ما کشوري هستيم که حاکميت ما توسط يکي از اعضاي دائم شوراي امنيت به صورت مستقيم در معرض نقض قرار گرفته است. اين صحنة حقيقي است که ما شاهد آن هستيم و صرفاً ادعا يا فيلمي نيست که يک گروه تروريستي به نام کلاه سفيدها ساخته باشند و دستگاه اطلاعاتي انگليس آن را برداشت کرده باشد. ما بايد بر صحنه اصلي تاکيد و تمرکز داشته باشيم. برخي ادعا مي کنند که در سوريه و عراق با داعش مبارزه مي کنند در حالي که آنها خود را به نيروي هوايي داعش تبديل کرده اند. هر جا که ارتش عربي سوريه پيشروي مي کند و به داعش ضربه وارد مي کند جنگنده هاي آمريکا، انگليس و فرانسه حاضر مي شوند و مواضع نظامي ما را هدف قرار مي دهند. براي چه چنين مي کنند؟ براي اينکه ما پيروزي قطعي بر داعش به دست نياوريم. اما همه اين تلاش ها ناکام و شکست خورده است و ما و برادران مان در عراق توانستيم تنها طي سه سال بر داعش پيروز شويم و نه سي سال آنگونه که باراک اوباما پيش بيني کرده بود، او پيش بيني کرده بود که پيروزي بر داعش سي سال زمان مي برد. ما از گستره سرخوردگي اي که در پايتخت هاي کشورهاي سه گانه اي که به کشور من تجاوز کرده اند آگاه هستيم. من از برخي از همکاران که عليه پيش نويس قطعنامه روسيه رأي دادند شنيدم که مي گفتند آنها از حل و فصل سياسي امور در سوريه حمايت مي کنند، من هم اکنون پس از رأي شرم آوري که آنها دادند به آنها مي گويم هر آنکس که عليه قطعنامه پيشنهادي روسيه رأي داده است در هيچ فرايندي سياسي شريک حکومت سوريه نخواهد بود. وقتي ما توضيح هاي نماينده انگليس درباره جزاير مالويناس را مي شنويم همين گواهي کافي است که حقيقت سياست هاي استعماري انگليس را آشکار کند.
من خودم گزارشگر کميته بيست و چهار بودم کميته که مامور پايان دادن به استعمار شده بود. من براي برنامه هاي سازمان ملل متحد و دبير کل اين سازمان فعاليت مي کردم و ماموريت من و همکارانم اين بود که به استعمار در جهان پايان دهيم. جزيره مالويناس در فهرست مناطقي قرار داشت که از خودمختاري بهره نداشتند. يعني ما از پيش خودمان چيزي درست نکرده بوديم بلکه بر اساس برنامه هاي سازمان ملل متحد کار مي کرديم و در همين چارچوب مي کشيديم که به استعمار جزاير مالويناس توسط انگليس پايان دهيم.
به همکار عزيزم نماينده کويت بايد يادآور شوم که البته او و دولت کويت نيز خود به خوبي مي دانند وقتي کشور من در آزادسازي کويت مشارکت کرد، ما براي توجيه موضع اصولي خود در قبال ملت کويت تلاش زيادي نکرديم، موضع ما يک موضع اصولي بود نه پيش نويس قطعنامه اي در ميان بود، نه نشستي برگزار شده بود و نه تجاوز سه جانبه اي صورت گرفته بود.

ما آن زمان مفاد منشور سازمان ملل متحد را زير پا نگذاشته بوديم و تعهدات ملي و عربي مان را در قبال برادران کويتي مان نقض نکرده بوديم و به هيچ تشکلي که به دشمني با کويت برخاسته بود نپيوسته بوديم بلکه به ايفاي وظيفه قوميتي خود در قبال برادران کويتي مان دست زديم. و همچنين به نماينده کويت يادآور مي شوم کشور من آن زمان مي توانست نقشي مغاير با آن نقشي که ايفا کرد ايفا کند و تأثيري منفي بر صلح و امنيت کويت داشته باشد اما ما چنين نکرديم، بلکه بر اساس موضعي اصولي و عربي اقدام کرديم موضعي که جايي براي گفتگو و مناقشه باقي نمي گذاشت.

پاسخی بگذارید